https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niepełnoletni nie mogą tego robić. Oto lista zakazanych czynności

Justyna Trawczyńska
Opracowanie:
Sprawdźcie co jest niedozwolone dla osób nieletnich.
Sprawdźcie co jest niedozwolone dla osób nieletnich. pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Osoby nieletnie nie mogą kupić papierosów, energetyków czy alkoholu. To jednak nie jedyne ograniczenia, jakie mają nastolatki przed ukończeniem 18. roku życia. Sprawdźcie, czego jeszcze zgodnie z polskim prawem nie mogą zrobić osoby niepełnoletnie.

Spis treści

Polskie prawo rozróżnia osoby małoletnie i pełnoletnie. Osoby małoletnie to takie które nie ukończyły 18. roku życia lub nie zawarła związku małżeńskiego. To właśnie wiek i małżeństwo sprawie że osoba staje się pełnoletnia.

Osoby, które jeszcze nie są pełnoletnie, mają ograniczone prawa. Wiele rzeczy jest dla nich niedostępnych, jak na przykład udział w wyborach.

Zakazane dla nieletnich! Lista rzeczy, których dzieci nie mogą robić

Zgodnie z polskim prawem osoby nieletnie mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych, co oznacza, że nie mogą samodzielnie zawierać umów, takich jak zakup samochodu czy podpisanie abonamentu telefonicznego.

Oprócz oczywistych zakazów, jak brak prawa jazdy na samochód osobowy czy zakaz kupna alkoholu i papierosów, mogą Was zaskoczyć inne ograniczenia. Nieletni nie mogą np. w pełni decydować o leczeniu, uczestniczyć w wyborach, a nawet samodzielnie wynająć mieszkania. Szczegóły wyjaśniamy w poniższej galerii.

Przepisy dotyczące osób małoletnich

Potocznie małoletnim nazywa się osoby młode, w wieku szkolnym. Osoba małoletnia nie posiada (ze względu na swój wiek, niewielkie doświadczenie lub niepełne rozwinięcie psychiczne lub fizyczne) pełni praw przysługujących pełnoletnim członkom społeczności, w której żyje.

Zgodnie z obowiązującym prawem dziecko do ukończenia 7. roku życia musi być pod stałą opieką. Po 7. urodzinach dziecko można zostawić samo w domu. Warto jednak pamiętać, że wiek to umowna granica. Trzeba jednak zwrócić też uwagę na jego dojrzałość emocjonalną. Dla porównania granica wieku, gdzie dziecko może zostać samo w Wielkiej Brytanii wynosi 12 lat.

Rodzice odpowiadają za dziecko do ukończenia przez nie 18 lat.

Kiedy dziecko może samo wrócić ze szkoły?

Jeśli chodzi o powrót dziecka samego ze szkoły to z pomocą przychodzą tu przepisy prawa ruchu drogowego. Z których wynika, że dziecko do lat 7 może korzystać z drogi wyłącznie pod opieką osoby, która ukończyła 10 lat. Zasada ta nie obowiązuje wyłącznie w sytuacji, gdy szkoła znajduje się na tym samym osiedlu, a drogi oznaczone są „strefą zamieszkania” lub zostały przeznaczone wyłącznie dla pieszych.

O tym kiedy pozwolić dziecku wracać samemu ze szkoły czy zostawić je w domu to indywidualna decyzja rodziców, którzy znają swoje dziecko i wiedzą czy jest już na to gotowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska