Witold Orłowicz, niepełnosprawny z Zaskocza: - Jeżdżę do lekarzy w Bydgoszczy, Toruniu, Grudziądzu i jeszcze nigdzie nie spotkałem się z tym, że zostawiając auto na "kopercie" muszę zapłacić! To, co zrobiono w Wąbrzeźnie, to działanie wymierzone przeciwko schorowanym mieszkańcom! Nie godzimy się na to!
Czytaj: Biurokracja kontra niepełnosprawni
A urzędnicy parkują gratis
Sprawa bulwersuje też panią Krystynę: - Niepełnosprawni muszą płacić za postój, a urzędnicy poruszający się służbowymi samochodami mogą parkować za darmo!
Głos zabiera również pani Małgorzata, która mieszka pod Warszawą, ale często odwiedza mamę w Wąbrzeźnie: - Od wielu lat sama posiadam kartę parkingową dla inwalidy i jeszcze nigdy w żadnym mieście w Polsce, a nawet za granicą nie spotkałam się z tym, że muszę zapłacić za postój. To chyba ewenement na skalę europejską!
Radni pominęli inwalidów
Strefa płatnego parkowania w Wąbrzeźnie ruszyła dwa tygodnie temu. Uchwalając jej regulamin radni nie umieścili niepełnosprawnych kierowców na liście osób uprzywilejowanych do bezpłatnych postojów. Dlatego bez względu na to czy chorzy zostawiają samochody na wydzielonych specjalnie dla nich "kopertach", czy w innym miejscu muszą zapłacić zgodnie z cennikiem.
Trzeba znaleźć kompromis
Rajcy przyznają, że odkąd strefa zaczęła działać, spada na nich grad skarg. Na szczęście, nie chowają głowy w piasek i zapewniają, że pracują nad rozwiązaniem problemu.
Eleonora Orczykowska, radna i przewodnicząca komisji zdrowia, opieki społecznej i bezpieczeństwa: - Strefa działa zaledwie dwa tygodnie i faktycznie docierają do nas głosy niezadowolonych inwalidów. Wyciągamy wnioski i analizujemy tę sytuację. Traktujemy tę sprawę bardzo poważnie i szukamy kompromisu.
Także Anna Borowska, rzeczniczka prasowa burmistrza Wąbrzeźna przyznaje: - Wpływają do nas skargi. Będziemy o tym rozmawiali z radnymi podczas komisji.
Strefa płatnego parkowania obejmuje obecnie 177 miejsc, z czego 6 to "koperty" dla aut osób niepełnosprawnych. - Docelowo ma ich być 18 - mówi Anna Borowska.
Wąbrzeźno to... wyjątek
Obsługą strefy zajmuje się firma City Parking Group działająca w wielu miastach całego kraju, a także w Czechach i na Słowacji.
Bartosz Smarz, kierownik regionu CPG: - Nie przypominam sobie, żeby gdzieś pobierano opłaty od niepełnosprawnych. Wąbrzeźno chyba jest jedynym miastem.
O opinię poprosiliśmy również Biuro do Spraw Osób Niepełnosprawnych przy Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.
Na odpowiedź czekamy.