https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawni w Świeciu mają gorzej? Wraca problem kopert w strefie płatnego parkowania

(aga)
Sprawa uwolnienia kopert w strefie płatnego parkowania w Świeciu dla potrzeb niepełnosprawnych wraca jak bumerang
Sprawa uwolnienia kopert w strefie płatnego parkowania w Świeciu dla potrzeb niepełnosprawnych wraca jak bumerang archiwum mmwloclawek.pl
Sprawa uwolnienia kopert w strefie płatnego parkowania w Świeciu dla potrzeb niepełnosprawnych wraca jak bumerang. Przy tym, że można ją załatwić z korzyścią dla osób z problemami ruchowymi, upiera się Zdzisław Lintowicz.

Starszy pan z endoprotezą biodra, który porusza się o dwóch kulach; 60-letnia świecianka bez prawej nogi i matka 16-latka z porażeniem mózgowym pytają za pośrednictwem "Gazety Pomorskiej", dlaczego w Świeciu są traktowani gorzej niż w innych miastach?

Za daleko od koperty

- Nie ma tego nigdzie - twierdzą. - W każdej strefie płatnego parkowania można zostawić samochód w dowolnym miejscu, nie płacąc ani złotówki. Warunkiem jest położenie za szybą karty świadczącej o niepełnosprawności. Niestety, w Świeciu inwalida może zaparkować tylko na kopertach dla niepełnosprawnych, jednak albo są zajęte, albo zbyt odległe dla osób najbardziej upośledzonych ruchowo.

Przeczytaj również: Darmowe parkingi dla niepełnosprawnych w centrum Świecia? Pomysł nie wszystkim się podoba

W Świeciu pomysł wsparcia takich ludzi forsuje radny Zdzisław Lintowicz. - Bezskutecznie - ubolewa. - Górę bierze argument, że wielu kierowców nadużywa takich kart, a weryfikacja tego procederu przekracza możliwości świeckiego urzędu.

Dodatkowy dokument

Chodzi o to, że karty dla niepełnosprawnych wystawiane są na samochód i często korzystają z nich osoby bez uprawnień inwalidzkich, np. rodzina chorego. - W powiecie świeckim wydano około 2800 takich kart. Jestem pewien, że faktyczny problem z poruszaniem się ma nie więcej niż sto osób posługujących się tym dokumentem - twierdzi Lintowicz. Proponuje on weryfikację wszystkich niepełnosprawnych objętych ulgą i wyposażenie najdotkliwiej upośledzonych ruchowo w dodatkowy dokument. - Który będzie uprawniał ich do parkowania tam, gdzie tego potrzebują - uściśla Lintowicz.

Czeka na słowo burmistrza

Według niego, udoskonalenie polityki wobec niepełnosprawnych kierowców zajmie niewiele czasu. - Mówimy o niespełna trzech tysiącach petentów. Nie dam sobie powiedzieć, że sprawa nie jest do załatwienia - podkreśla Lintowicz.

Pod koniec kwietnia złożył burmistrzowi odpowiedź na interpelację w tej sprawie. - Będę walczył do upadłego - zapowiada. - Nie mogę się pogodzić z tym, że najbardziej pokrzywdzeni przez los tracą przez oszustów. Nie wiem, jak tłumaczyć to inwalidom, którzy zwracają się do mnie o pomoc. Wstyd mi tłumaczyć, że przepisy są dostosowane do naciągaczy a nie tych, którym powinny pomagać.

Komentarze 10

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
piotr2
Tyle, że to nie jest sprawa radnego Lintowicza. To nie jest nawet sprawa Burmistrza, czy Policji. Karty inwalidy wydają lekarze. Zwróć też uwagę, że Osiedle Kościuszki jest osiedlem emerytów i nie tobie, ani mnie, oceniać, którzy z nich są niepełnosprawni ruchowo, a wygląd często myli.
j
ja
Niech pan Zdzisław Lintowicz przypatrzy się inwalidom parkującym na jego parkingu osiedlowym.Chyba nikt z nich nie powinien dostać takiej karty.To są jaja w biały dzień.
p
piotr2
Mylisz się. Niepełnosprawny to nie tylko ktoś bez kończyn. Wystarczy uraz kręgosłupa i sam z wózka nie zejdziesz, albo ręką nie ruszysz, a wszystkie kończyny możesz mieć na swoim miejscu. Jest jeszcze wiele innych chorób powodujących poważne utrudnienia w normalnym poruszaniu się, czasami niewidocznych na pierwszy rzut oka. Od tego jest Karta Inwalidy. Jeżeli wiesz coś o przewalankach w jej wydawaniu, to zgłoś podejrzenie przestępstwa.

I jakby nie patrzeć, to traktowanie inwalidów w naszym mieście jest chyba jednym z najgorszych w porównaniu do innych miast.
b
bez głowy
niepełno sprawny to bez kończyn a ja tu widzę cwaniaków zezwolenia załatwiają sobie dla wygody kto je wystawia osoba która ma jakiś interes bo ja tego inaczej nie rozumiem
p
piotr2
Nie pierwszy raz jest o problemach niepełnosprawnych w naszym mieście i nic z tego nie wynika. Burmistrza trzeba zmienić w najbliższych wyborach, to wszyscy będą mieli lepiej.
K
Kara
Czytaj ze zrozumieniem!nie karta parkingowa jest przypisana do auta a dodatkowy identyfikator wystawiany do karty danej osoby i przypisany do auta,które jest własnością lub współwłasnością niepełnosprawnego
l
lub czasopisma
...od kiedy karta parkingowa jest wystawiana na samochód???

...Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 30 marca 2004 r. w sprawie wzorów kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych i placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją tych osób (Dz. U. z 2004 r. Nr 67, poz. 616). mówi:

§ 2. 1. Ustala się wzór karty parkingowej dla osoby niepełnosprawnej, stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. Karta parkingowa, o której mowa w ust. 1, powinna zawierać:
1) na pierwszej stronie:
a) emblemat z międzynarodowym symbolem wózka inwalidzkiego,
datę ważności,
c) numer seryjny składający się z kodu terytorialnego i kolejnego numeru w skali powiatu,
d) oznaczenie organu wydającego,
e) napisy w brzmieniu: "Karta parkingowa dla osoby niepełnosprawnej", "Parking card",
f) symbol "PL" wpisany w okrąg złożony z 12 gwiazdek,
g) napis w brzmieniu: "Wzór Unii Europejskiej";
2) na drugiej stronie:
a) imię i nazwisko właściciela karty parkingowej,
podpis właściciela karty parkingowej,
c) fotografię właściciela karty parkingowej,
d) napis w brzmieniu: "Karta parkingowa potwierdza uprawnienie:
a. właściciela,
b. kierowcy przewożącego właściciela karty do korzystania z ulg i przywilejów przewidzianych w przepisach ruchu drogowego.
Karta parkingowa powinna być umieszczona za przednią szybą pojazdu samochodowego w sposób umożliwiający odczytanie jej pierwszej strony.".

...więc karta jest na osobę i bez tej osoby jest nie ważna...Panie Radny...ma Pan rację...wystarczy pognać SM do roboty...

...i jeszcze jedno...

Na podstawie Art. 13b ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz.U. z 2007r. Nr 19, poz. 115 z późn. zm) "rada gminy (rada miasta), ustalając strefę płatnego parkowania może wprowadzić opłaty abonamentowe lub zryczałtowane oraz zerową stawkę opłaty dla niektórych użytkowników drogi". Standardem już staje się iż w uchwałach rad gminy (miast) dla osób niepełnosprawnych stawka za parkowanie jest zerowa, i nie muszą one ponosić żadnych kosztów związanych z parkowaniem. Powyższa reguła jest takze stosowana nie tylko przy wyznaczaniu opłat za korzystanie z miejsc postojowych przy drogach publicznych, lecz także w przypadku ustalania opłaty za korzystanie parkingów miejskich.

Nie Pan walczy Panie Zdzisławie!!!
W
Wojtek44
Jak zwykle radni nie wiedzą jak rozwiązać problemu z parkowaniem niepełnosprawnych ,to jest poniżające . trzeba chyba przyjść na posiedzenie rady i co nie co powiedzieć mądrym głowom z urzędu !!.
E
EwaBor
Urząd w Świeciu najwidoczniej nie potrafi dobrze zoorganizować sobie pracy, a cierpią na tym osoby niepełnosprawne.
Należałoby wziąć przykład z innych miast i zastosować procedury, które tam obowiązują.
Osoby niepełnosprawne są uprzywilejowane, więc na pierwszym miejscu powinno stawiać się ich udogodnienia w aglomeracji miejskiej, aby ułatwić im codziennie życie.
K
Kara
W Bydgoszczy Krajowy Zarząd Dróg wydaje na rok dodatkowe idnntyfikatory do kart przypisane niepełnosprawnemu i autu z którego korzysta.Czy mądre głowy w Świeciu nie mogą iść wzorem Bydgoszczy? Identyfikator uprawnia do bezpłatnego parkowania po za kopertami
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska