Nierentowne kopalnie do likwidacji [LISTA KOPALŃ] Aż siedem kopalń PGG jest nierentownych

Kamila Rożnowska
Czy nierentowne kopalnie zostaną zlikwidowane?
Czy nierentowne kopalnie zostaną zlikwidowane?
Kopalnie Pokój, Halemba-Wirek, Sośnica, Rydułtowy, Wieczorek, Ruch Śląsk, Krupiński - to kopalnie do zamknięcia? Polska Grupa Górnicza zaprzecza.

Kopalnia Pokój, Halemba - Wirek, Rydułtowy, Sośnica, Ruch Śląsk, Wieczorek, Krupiński. Według doniesień „Dziennika Gazety Prawnej” te siedem kopalni miało się znaleźć na nieformalnej i rządowej liście zakładów przeznaczonych do likwidacji. Powód? Ich nierentowność lub kończące się złoża. PGG zaprzecza i mówi, że nie ma w planach likwidacji.

Dodajmy, że kopalnie, które na liście miały się znaleźć, dla nikogo zaskoczeniem nie są - od jakiegoś czasu pojawiały się sygnały, że jeśli nie całe, to ich części mogą trafić do SRK.

CZYTAJ KONIECZNIE:
WICEPREMIER MORAWIECKI: LISTA KOPALŃ DO ZAMKNIĘCIA NIE ISTNIEJE

- Rząd ma listę kopań, które są trwale nierentowne. Nawet sześć z nich może czekać likwidacja, bez której niemożliwe będzie uratowanie branży. Władze szukają teraz sposobu na przekazanie tej niepopularnej politycznie decyzji - pisze Karolina Baca-Pogorzelska w dziennik.pl

Pierwszym sygnałem mogła być decyzja o przyspieszeniu połączenia większości kopalń dawnej Kompanii Węglowej, w momencie powstawania nowej spółki - Polskiej Grupy Górniczej. - Boję się, że połączenie kopalń, jeśli nie stoi za tym bardzo przemyślana restrukturyzacja zakładów, doprowadzi do tego, że połowa tych kopalń (KW - przyp. red.) zostanie zlikwidowana - mówił pod koniec kwietnia, tuż przed powstaniem PGG dr inż Zbigniew Rak z Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie. Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki dodaje, że górnictwo można restrukturyzować bez zamykania kopalń, jeśli ma się na to pieniądze

- Najbardziej żal tych pieniędzy, które były 6 lat temu. Wtedy wszyscy odnotowywali zyski, była koniunktura, ale nikt nie modernizował. Dzisiaj płacimy cenę za zaniechania rządu premiera Tuska - dodaje.

Czy siedem śląskich kopalń zostanie zlikwidowanych? Według informacji „Dziennika Gazety Prawnej” rząd opracował - jeszcze nieformalną - listę zakładów do zamknięcia. Miałoby chodzić o kopalnie Polskiej Grupy Górniczej: Pokój, Halembę-Wirek (od 1 lipca są częścią kopalni Ruda), Rydułtowy (część kopalni ROW) oraz Sośnica (jedna z dwóch kopalń byłej Kompanii Węglowej, która pozostała samodzielna) oraz o dwie kopalnie Katowickiego Holdingu Węglowego: Ruch Śląsk (część kopalni Wujek) i Wieczorek, zaś w Jastrzębskiej Spółce Węglowej o kopalnię Krupiński. Powodem tej decyzji jest albo ich nierentowność (m.in. przez trudne warunku geologiczne) lub kończące się złoża.

Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy PGG, w przesłanym wczoraj oświadczeniu zapewnił, że spółka nie ma planów likwidacji kopalń - w samą kopalnię Ruda ma zostać zainwestowana do 2017 roku suma ponad 231 mln zł.

Zamykamy czy nie?

To nie są pierwsze informacje o tym, że kopalnie te miałyby zostać zamknięte. Jako pierwszy świadczący o tym sygnał, można było potraktować decyzję o przyspieszeniu łączenia zakładów wydobywczych w czasie powstawania Polskiej Grupy Górniczej. Przypomnijmy, że początkowo zakładano połączenie technologiczne dwóch par kopalń: Bielszowice-Pokój oraz Jankowi- ce-Chwałowice. Miało to nastąpić dopiero od 1 stycznia 2017 r. Jednak podczas negocjacji ze związkami zawodowymi podjęto decyzję o przyspieszeniu tego procesu - został sfinalizowany 1 lipca.

Od ponad miesiąca z 11 kopalń dawnej KW pozostało formalnie tylko 5: trzy zestawy kopalń połączonych oraz samodzielne Sośnica i Bolesław Śmiały. Poza tym w porozumieniu ze związkami zawodowymi znalazł się zapis o tym, że „w ramach procesu restrukturyzacyjnego i łączenia kopalń powstaną zbędne aktywa produkcyjne, które zostaną przekazane do Spółki Restrukturyzacji Kopalń”.

Zlikwidować łatwo, ale...

O tym, że łączenie kopalń może otwierać drogę do ich likwidacji mówił pod koniec kwietnia na łamach DZ dr inż. Zbigniew Rak z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

- Boję się, że połączenie kopalń, jeśli nie stoi za tym bardzo przemyślana restrukturyzacja zakładów, doprowadzi do tego, że połowa tych kopalń (KW - przyp. red.) zostanie zlikwidowana - mówił naukowiec i dodał, że dotychczasowe łączenia raczej nie poprawiały kondycji zakładów wydobywczych.

Jako przykład nietrafionego zespolenia kopalń podawał przypadek Sośnicy i Makoszów oraz kopalni Murcki-Staszic. -Jedynie połączenie Mysłowic i Wesołej było zdecydowanie korzystniejsze, ale tylko z powodu z góry założonej likwidacji KWK Mysłowice, gdzie zasoby uległy wyczerpaniu - przypomniał naukowiec.

Z tym, że łączenie kopalń otwiera drogę do ich likwidacji, zgadza się też Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki.

- W 2001 r. jako senator wprowadziłem poprawkę do ustawy o restrukturyzacji finansowej górnictwa, która zdejmowała z państwa prawo do zamykania kopalń, ale kierownictwu kopalń nadawała prawo do likwidacji części zakładu górniczego. W sytuacji, kiedy kopalnie zostały połączone, każda z nich stała się częścią takiego zakładu górniczego - przypomina Markowski.
Zaskakiwać nie może też obecność kopalni Sośnica na roboczej liście potencjalnych kopalń do likwidacji. Gliwicki zakład w 2015 roku odnotował najgorszy wynik spośród wszystkich 11 kopalń Kompanii Węglowej. Do wydobycia 1 tony węgla trzeba było tam dopłacić ok. 124 zł.

- Aby tę kopalnię uratować, potrzeba ok. 80 mln zł. Zasoby węgla tam są, ale nie ma tych pieniędzy - dodaje Markowski, który przez 9 lat pełnił funkcję głównego inżyniera kopalni Sośnica.

Dodajmy, że we wszystkich trzech spółkach węglowych prowadzone były ankiety wśród załóg, dotyczące zbadania zainteresowania pracowników skorzystaniem z urlopów górniczych, urlopów dla pracowników przeróbki lub jednorazowych odpraw pieniężnych. Łącznie we wszystkich trzech spółkach z takich możliwości chciałoby skorzystać ok. 9,3 tys. osób. W samej PGG to o ponad 800 osób więcej niż zakładano w porozumieniu ze związkami. Po podsumowaniu ankiet z takiej opcji chciałoby skorzystać 4837 osób.

KHW

Wciąż trwają przygotowania programu naprawczego dla Katowickiego Holdingu Węglowego. Węglokoks nie będzie jednak wiodącym podmiotem.

Powstanie nowej spółki, której robocza nazwa brzmi „Polski Holding Węglowy”, zostało zapowiedziane oficjalnie na początku maja, podczas prezentacji audytu społecznego przeprowadzonego w KHW. Wówczas mówiło się, że spółka potrzebuje ok. pół miliarda zł, aby „odbić się od dna”, teraz mowa już o ok. 700 mln zł. Zmieniła się również nieco koncepcja samej struktury. Pierwotnie zakładano, że - podobnie jak w PGG - jednym z wiodących podmiotów będzie Węglokoks. Jednak Stanisław Obidziński, prezes spółki, przyznał, że obecna zdolność finansowa spółki na to nie pozwoli. Według zweryfikowanych założeń, miałby do niej wnieść nie 300, a 150 mln zł. Drugim podmiotem, mającym się zaangażować w ratowanie KHW, jest spółka energetyczna Enea, która pod koniec lipca opublikowała komunikat informujący o przystąpieniu do rozmów dot. zaangażowania w tę potencjalną inwestycję. Poszukiwany jest trzeci podmiot - jego kapitał najprawdopodobniej będzie powiązany ze Skarbem Państwa.

Będą zmiany w prawie dotyczącym cmentarzy i pochówków

Wideo

Materiał oryginalny: Nierentowne kopalnie do likwidacji [LISTA KOPALŃ] Aż siedem kopalń PGG jest nierentownych - Dziennik Zachodni

Komentarze 40

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
sykwia
ale jz ta kopalnbia jest w likwidacji w SRK-KOLEZANKA JA PROWADZI
s
sylwia
poznaniak bujaj sie z naszych podatkow utrzymujemy cie wes sie do pracy bo czuc cie smrodem i odwal sie od gornikow rozumiesz czy jestes analfabeta /widze ile matak zjadla sniegu by takiego balwana urodzic spadaj na drzewo banany prostowac haha ,
J
J23
TO POZNAN ZAMKNAC NIE KOPALNIE // poznaniak a czym palisz i skad masz prad/CO NAPEDZASZ SOBIE NA KOLE ? A WY POZNANIAAKI NIE KANTUJCIE NA AUTACH BO TO SZROTY ? A KTO MI DOPLACA TY LUB KTOS NIE ILE SOBIE WYPRACUJESZ TYLE DOSTNIESZ PASOZYCIE|?
R
Rylmen
Ta kopalnia jest nieśmiertelna bo już co naj mniej ja 8razy zzaierali i zawrzeć sie nie da!!!!!! Pozdro dla wszystkich pięści w gòre!!
P
Poznaniak
Zamykać jak najwięcej i nie dopłacać ani grosza do tych "ciężko pracujących" którzy finansowani są z naszych podatków. Koniec z węglem, przywilejami i pasożytnictwem społecznym i ekonomicznym.
B
Bolis
To ty nie wiesz że trzynastki już dawno nie ma? Z początkiem lat 90 tych ZZ się zgodziły żeby ją wypłacać do wypłaty w 12 ratach i tyle ja widzieli... Barbórka i czternastka jak i pozostałe części wynagrodzenia górnika są przyjęte w tzw. funduszu płac na dany rok. Uprościć trzeba system wynagrodzeń a skończą się pseudo przywileje!!!!
S
Szczupak
Założę się że KWK KRUPIŃSKI do końca 2017 roku będzie w obcych rękach akurat złóż węgla zarówno energetycznego jak i koksu jest tam na tyle dużo że ta kopalnia jeszcze co najmniej kilkanaście lat by mogła pofedrować z dużym zyskiem patrząc na zaangażowanie załogi która tam pracuje, najlepsza załoga w JSW. Problem w tym że ta kopalnia nigdy nie leżała zarządowi JSW. A dlaczego - ponieważ tej kopalni nie można połączyć z żadną inną w strukturach JSW. Jakoś dziwne jest to że pewien inwestor z zagranicznym kapitałem chciałby a nawet jestem pewien że będzie korzystał z infrastruktury tego zakładu. Pozdrowienia dla załogi Kwk KRUPIŃSKI - TRZYMAJCIE SIĘ
H
Hanys
Co wy pier... To nie za waszym domem stoi stary szyb z kopalni ktory był duma miasta jak i huta. Ns ktorej pracowali nasi ojcowie .. Śląsk był samowystarczalny do poki kopalnie nie zostały zamknięte oberwaly na tym huty za czym poszły ich zamknięcia a to wszystko przez was warszawiaków . Śląsk miał 56kopalnia a przez was zostało zaledwie garstka.
M
Marzena
Dlaczego nigdzie nie piszą, że kopalnie rudzkie są w większym kłopocie?
Że przez najbliższy rok nie ruszy tam żadna nowa ściana.
Czy dostaną kasę na utrzymanie na powierzchni tylko dlatego, że na jednej z kopalń pracuje żona pewnego ważnego człowieka?
s
sas
jakiej 13 tłXku???
c
cysiu
Popieram Gintera!!!
Dlaczego tak się bronicie przed przejęciem tych "złotodajnych" kopalni na własność??? Nie są takie rentowne? Nie będzie waszego węgla, to będzie inny - już teraz tańszy :))) Albo elektrownie atomowe. Łaski nie robicie! To strach przed tratą przywilejów was pcha do walki o wieczne dotowanie tych molochów. Weźcie je dla siebie! Może wtedy nie będzie można za 100 zł kupić całego dostawczaka drewna stemplowego. Na kopalniach panoszy się złodziejstwo i bumelanctwo. Ile macie prawdziwej pracy na te 8 godzin? Ubieranie, czekanie na zjazd, dojście do chodnika - ile zostaje 4 godziny? I to jest najcięższa praca? To idź jeden z drugim na budowę? Kto cię trzyma w tej złej kopalni? Wieczna łaska...Bo prądu nie będzie? Lecz się!!! I zabierzcie te cholerne kopalnie dla siebie na własność!!! Wolę czytać przy świecach niż wiecznie dopłacać grubą kasę do bandy 40-letnich emerytów, którzy na emeryturze "dorabiają" na tych samych kopalniach tylko już w spółkach - wtedy już tak serce was nie boli, prawda?
h
hajer z chorzowa
po pierwsze trzeba zwolnic wiekszosc dyrektorow kadry kierowniczej zmniejszyc ilosc prac umyslowych na rzecz produkcyjnych i obniżyc płace likiwidacja premii 13 14 pensji itp
najwiecej obnizyc kadrze kierowniczej
~~Jrek.
Po rozdzieleniu KWK Sośnicy - Makoszów czas uwolnić tkwiący tam potencjał /połączenie rozłożyło obie kopalnie /.. Nowy dyr. Kwk Sośnica ma do dyspozycji kopalnie gdzie zasoby węgla potwierdzone na 30 lat. Stacja odmetanowania nowej generacji produkcji japońskiej przetwarza CH4 na prąd ,utrzymujący całą powierzchnie /energetyka nie chciała-- różnica paru gr/kwh . II podstacja CH4 , przystosowana wkrótce ,-ogrzeje wodę do łażni , całej powierzchni i być może pobliskie osiedle Ligota . Przeróbka węgla wysokiej klasy o wyd. ok.20 tys/t/d-produkuje węgiel na eksport / wiadomo na każdej tonie 10zł/mniej -umowy resortowe ,odgórna polityka-stare długotrwałe umowy / .Ciepłownia ogrzewająca Gliwice-bezproblemowo , ekologicznie , przystosowanym pomostem pobiera ok.1000 t/doba dobrego węgla./ma swoją próbobiernie/. P.Bojków pracownicy już są na P.Zachod . Same P. Bojków przekazuje się do SRK . Szyb VII ciągle nowy po modernizacji pociągnie te kopalnie . Przypomnę panie inw. J.M. że w 2003 r. Sośnica była w 3 kopalnią w Polsce pod wzgl. efektywności . W zapasie po kwk Gliwice pozostało jeszcze ok.1mln/t mułu do zagospodarowania z produkcją . Ten rok jest już zdecydowanie lepszy od 2015 i efekty będą wkrótce widoczne . Życzę wytrwałości .Pozdrawiam.
s
scender
nic dodac popieram !!
P
Pan Planeta
Sam sobie odpowiedziałeś w tym pytaniu.
Dodaj ogłoszenie