Raz w roku obserwatoria astronomiczne na całym świecie organizują spotkania z gwiazdami. Obserwować niebo przez teleskopy mogą tej nocy wszyscy chętni. W Polsce na taką noc zaprosiło tylko obserwatorium w Niedźwiadach (gmina Szubin).
W starej szkole
Urządzili je w starej szkole pasjonaci astronomii. - Jesteśmy tu od dziesięciu lat - opowiada Marek Nikodem, prezes Pałucko-Pomorskiego Stowarzyszenia Astronomiczno-Ekologicznego.
- Mamy m.in. wykonane własnym sumptem dwa teleskopy Newtona, dzięki którym możemy również robić fotografie, oraz teleskop słoneczny. Budujemy teraz kolejny, który będzie największym amatorskim teleskopem w Polsce. Średnica zwierciadła - 615 mm, ogniskowa 2800 mm. Chcemy uruchomić go w przyszłym roku. Szkoda, że tej nocy pogoda przeszkodziła w obserwacji nieba. Mniej przez to przyjechało do nas ludzi - zamiast kilkuset tylko kilkudziesięciu. Są z Torunia, Gdańska, Kołobrzegu, Piły, ze Żnina, Szubina, Bydgoszczy. Na szczęście mamy filmy, fotografie, przywieźliśmy też z różnych prywatnych zbiorów kilkanaście odłamków meteorów.
- Jestem zachwycona tym, co ci panowie pokazują i jak potrafią opowiadać o gwiazdach - powiedziała nam pani Magda z Torunia. - To pasjonaci, których już chyba niewielu można u nas w kraju spotkać.
Trzy w jednym
W latach 90. działały niezależnie od siebie trzy stowarzyszenia - klub astronomów Milky Way w Borównie i SzKaPa, czyli Szubiński Klub Przyjaciół Astronomii. Ten ostatni w opuszczonej szkole w Niedźwiadach pod Szubinem w roku 1997 zaczął organizować zloty astronomów.
Trzy lata później pasjonaci nieba z Bydgoszczy, Borówna i Szubina postanowili połączyć się i utworzyć wspólne stowarzyszenie. Mają przychylność samorządów, które pomagają w finansowaniu niektórych przedsięwzięć stowarzyszenia. I robią swoje - propagują astronomię.
Okazuje się, że wiele osób interesuje się tą dziedziną wiedzy. Widać to co roku latem, kiedy organizują ogólnopolski zlot miłośników astronomii. Może wtedy pogoda dopisze?