https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rezerwat ciemnego nieba powstanie w Kujawsko-Pomorskiem? Jest szansa na takie wyjątkowe miejsce

Adam Willma
Łuny wielkich miast przysłaniają dziś widok gwiazd większości Polaków
Łuny wielkich miast przysłaniają dziś widok gwiazd większości Polaków ANETA ZUREK / POLSKA PRESS
Zdecydowana większość polskich dzieci nie ma szansy zobaczyć prawdziwie gwiaździstego nieba – kraj jest zalany światłem cywilizacji. Ale jest szansa, że pojawi się w regionie wyjątkowe miejsce.

W Polsce nie ma już miejsca wolnego od zanieczyszczenia sztucznym światłem, a ponad połowa Polaków nie ma szans na dostrzeżenie Drogi Mlecznej. To nie wszystko - dla 20 proc. mieszkańców nocne niebo jest tak jasne, że wzrok pozostaje w trybie dziennego widzenia przez całą dobę!

Z tego powodu w Europie powstają parki ciemnego nieba – specjalne obszary chronione przed nadmiernym oświetleniem sztucznym.

Oaza prawdziwej ciemności w naszej części Polski

Kujawsko-Pomorskie już w ubiegłym roku przyłączyło się do międzynarodowego projektu DARKERSKY4CE. Chodzi o działania popularyzatorskie i pilotażowe projekty z zakresu astroturystyki. Inicjatywa realizowana jest we współpracy z partnerami z Niemiec, Włoch, Węgier, Austrii i Słowenii. Włączył się w nią również Uniwersytet Mikołaja Kopernika, którego naukowcy od lat badają problematykę zanieczyszczenia światłem.

Goście z zagranicy odwiedzili już Kujawsko-Pomorskie. Podczas warsztatów pracowali nad metodologią diagnozowania poziomu zanieczyszczenia światłem oraz analizowali jego wpływ na ekosystemy i turystykę. Odwiedzili także Obserwatorium Astronomiczne w Piwnicach i Dom Mikołaja Kopernika.

Ustalają nowe normy montażu świateł

Nasz region koordynuje też opracowanie międzynarodowej strategii ochrony ciemnego nieba w Europie Środkowej. Efektem mają być m.in. wytyczne dotyczące montażu oświetlenia zewnętrznego, standardy ekspozycji świetlnej zabytków i promowanie źródeł światła.

Plany obejmują również stworzenie obszarów ciemnego nieba w Kujawsko-Pomorskiem – pierwszego takiego obszaru w północnej Polsce. Samorząd planuje również rozwój astroturystyki poprzez utworzenie ścieżek i stref ciemnego nieba, np. na terenach parków krajobrazowych. Lokalizacja nie jest na razie pewna. Wiadomo jedynie, że w pod uwagę brane są dwa miejsca w regionie.

Nadmiar światła szkodzi ludziom i przyrodzie

Fatalne skutki zanieczyszczenia światłem nie są jeszcze powszechnie znane. Tymczasem nadmiar jego nadmiar zaburza rytm dobowy ludzi i zwierząt, wpływa na ekosystemy, nie wspominając o pracy astronomów.
W Europie powstało już kilkadziesiąt certyfikowanych parków ciemnego nieba. Poziom zanieczyszczenia światłem jest tam bardzo niski. Najbardziej znane to:

  • Park Narodowy Eifel (Niemcy) – pierwszy park ciemnego nieba w Niemczech, gdzie dzięki ograniczeniu zbędnego oświetlenia można podziwiać Drogę Mleczną w całej okazałości.

  • Park Narodowy Cévennes (Francja) – posiada największy rezerwat ciemnego nieba w Europie, obejmujący ponad 3 500 km² obszaru chronionego przed zanieczyszczeniem światłem.

  • Galloway Forest Park (Szkocja) – znany z niskiej gęstości zaludnienia i minimalnej ilości sztucznego światła, co czyni go jednym z najlepszych miejsc do obserwacji gwiazd na Wyspach Brytyjskich.

Przyciągnie miłośników przyrody i fotografów

Z doświadczenia tych krajów wiadomo, że parki ciemnego nieba przyciągającymi miłośników natury, fotografii i astroturystyki. W wielu z nich organizowane są warsztaty, obserwacje z przewodnikami oraz edukacyjne wydarzenia dla dzieci i dorosłych.

W Polsce funkcjonują już dwa astroparki, w Sudetach - Izerski Park Ciemnego Nieba i w Bieszczadach – Park Gwiezdnego Nieba. Z podobnymi inicjatywami nosi się Wielkopolska i Lubelszczyzna, a od niedawna także Drawieński Park Narodowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska