W ubiegłym tygodniu zadzwonił do nas Czytelnik z Gruczna. Skarżył się, że remont elewacji tamtejszego ośrodka zdrowia to niszczenie zabytku. Interweniowaliśmy w tej sprawie w Delegaturze Urzędu Ochrony Zabytków w Bydgoszczy. Okazało się, że budynek nie jest wpisany do rejestru zabytków.
Powinien być w rejestrze
W ubiegły wtorek do Gruczna przyjechał inspektor na wizję lokalną. - To obiekt z przełomu XIX i XX wieku, zdobiony ceglanymi gzymsam_i - mówi Iwona Brzozowska, dyrektor Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Bydgoszczy. - P_owinien znaleźć się on w rejestrze zabytków. Niestety nie mamy podstawy prawnej, aby w tej sprawie interweniować. W świetle nowej ustawy z 2003 roku to gminy zobligowane są do tworzenia i uzupełniania ewidencji zabytków. My ze swej strony możemy jedynie wysłać pismo do urzędu miasta w Świeciu, z apelem, żeby urzędnicy zwracali szczególną uwagę na takie obiekty.
**_Potrzebna potrzeba
Gmina Świecie ma rejestr zabytków. Jednak nie uzupełnia go o nowe obiekty.
- W ubiegłym roku przejęliśmy rejestr od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - mówi Wiesław Ratkowski, kierownik Wydziału Budownictwa i Architektury w UM w Świeciu. - Jak będzie taka potrzeba, to wzbogacimy go o kolejne budynki.
Co trzeba zrobić, aby budynek został wpisany do rejestru gminnego?
- Na wniosek gminy lub osoby trzeciej powoływana jest komisja, w której skład wchodzi przedstawiciel urzędu ochrony zabytków - mówi Ratkowski. - Komisja ocenia stan i decyduje, czy dopisać budynek do rejestru. W tej chwili znajduje się w nim około 200 obiektów.
Pierwotnego wyglądu ośrodka zdrowia w Grucznie nie da się już prawdopodobnie odzyskać. To smutne, że niszczymy to, co mamy najcenniejsze - historię.
_
