MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niewiele możemy zrobić

Andrzej Bartniak
Marek Soska wyliczał kolejne drogi  powiatowe, które niedawno lustrował
Marek Soska wyliczał kolejne drogi powiatowe, które niedawno lustrował
Są tematy, które ożywiają nawet najbardziej niemrawych radnych. Drogi.

Dyskusja na temat ich stanu i planowanych inwestycji zdominowała wczorajszą sesję Rady Powiatu.

Najkrócej rzecz ujmując, powiatowi brakuje pieniędzy na remonty, nie mówiąc już o budowie nowych dróg. Po części wynika to z obciążeń finansowych, które wziął na siebie powiat. Chodzi o spłatę zadłużenia świeckiego szpitala, które wraz z odsetkami wynosi 24 mln zł. Gdyby nie to, co roku byłoby na drogi dodatkowe 1,4 mln zł. Decyzję o restrukturyzacji dawnego SP ZOZ i jej skutki krytykował przede wszystkim Adam Knapik. Ale nie tylko on chętnie dzielił się swoimi spostrzeżeniami. Dyskusja ożywiła się na dobre po wystąpieniu Marka Soski, który dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg, który przedstawił wnioski z niedawnej lustracji. Radni licytowali się, który odcinek jest w najgorszym stanie. Wygrał typ Adama Gatnera: Świekatowo - Szewno. Tak przynajmniej orzekła Marzena Kempińska, starosta świecki. Z kolei Roman Śliż dopytywał się o 35 km dróg gruntowych, będących w coraz gorszym stanie. - Nie będziemy z nimi nic robić - odrzekła Soska.

Mamy żaniejsze rzeczy

Druga część debaty wiązała się ze wspólnymi planami powiatu świeckiego i tucholskiego, a dotyczą one przebudowy 23 kilometrów trasy Osie - Tleń - Tuchola. Jeszcze nie tak dawno mówiło się o tym, że cała związana z tym dokumentacja zostanie opracowana wspólnie. Takie rozwiązanie zwiększa szansę na unijną dotację. Plany się jednak zmieniły. Przynajmniej jeżeli chodzi o Tucholę. Zaproszony na sesję Tadeusz Zaborowski, wicestarosta tucholski oświadczył, że każda ze stron przygotuje dokumenty oddzielnie. Skąd taki zwrot? - Nie jest tajemnicą, że dokumentacja dla naszej części będzie tańsza i łatwiejsza do sporządzenia - podkreślał Zaborowski.

Ale nie to było najistotniejsze. Wicestarosta jasno dał do zrozumienia, że nie jest to najważniejsza droga w powiecie tucholskim. To oznacza, że nie ma mowy o żadnym pośpiechu. Tak więc wspólny wniosek o dotacją może być złożony najszybciej późną jesienią.

Tekst i fot.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska