https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prawie 900 alarmów w Bydgoszczy! Tyle razy od początku roku mieszkańcy korzystali z policyjnej mapy zagrożeń

Maciej Czerniak
Niebezpieczne miejsca i niepokojące sytuacje mieszkańcy Bydgoszczy i powiatu mogą zgłaszać policji za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To narzędzie jest uzupełnieniem, np. monitoringu miejskiego
Niebezpieczne miejsca i niepokojące sytuacje mieszkańcy Bydgoszczy i powiatu mogą zgłaszać policji za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To narzędzie jest uzupełnieniem, np. monitoringu miejskiego Małgorzata Genca
Większość zgłoszeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa dotyczy nieprawidłowego parkowania, lub przekraczania dozwolonej prędkości. Zdarzają się też uwagi na temat niewłaściwego oznakowania ulic, czy miejsc, w których pije się pod chmurką.

W pierwszym kwartale 2025 roku mieszkańcy Bydgoszczy i powiatu bydgoskiego zgłosili na Krajowej mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa 868 różnego rodzaju niepokojących ich sytuacji. Wszystkie są, jak zapewnia policja, na bieżąco weryfikowane.

Mistrzowie parkowania na topie

Mapa działa od 2016 roku i jest narzędziem, które służy do tego, by mieszkańcy mogli informować o niepokojących sytuacjach i potencjalnie niebezpiecznych miejscach w swojej okolicy. Jak zaznacza Komenda Miejska Policji w Bydgoszczy, chodzi o "uciążliwe społecznie problemy".

Jak wynika z analizy działania mapy, najczęściej zgłaszane od stycznia 2025 roku bydgoskim policjantom problemy dotyczą nieprawidłowego parkowania. Takich przypadków było 346 zgłoszeń. Kolejne, często zaznaczane na mapie sytuacje dotyczą przekraczania dozwolonej prędkości. Takie zagrożenia nanoszono na policyjną mapę tylko w tym roku aż 217 razy. Dość często również, bo 78 razy mieszkańcy zwracali uwagę na niewłaściwą infrastrukturą drogową. Następny w kolejności problem, który jest przedmiotem alarmujących wpisów, dotyczy spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Takich miejsc i sytuacji zaznaczono 72.

- Łącznie we wszystkich kategoriach, w pierwszym kwartale bieżącego roku policjanci odnotowani 868 zgłoszeń. Wspomniane kategorie niemal niezmiennie są najczęściej zgłaszanymi od początku funkcjonowania tego narzędzia - mówi kom. Lidia Kowalska, z zespołu komunikacji społecznej Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy.

Można dołączyć zdjęcie

To, jak zaznacza rzeczniczka, nie jedyne aspekty zgłoszeń. - Część z nich dotyczy obszarów tematycznych, których rozwiązanie leży również w gestii innych podmiotów. Przykładem mogą być zgłoszenia dotyczące złego oznakowania drogi - podkreśla kom. Lidia Kowalska. - Po potwierdzeniu takiego stanu, mundurowi przekazują informację na ten temat do zarządcy drogi i to on jest uprawniony przez ustawodawcę do zmiany oznakowania.

Policja zachęca do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i zaznaczania na niej swoich spostrzeżeń. Do zgłoszeń można dodać opis, a nawet zdjęcie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska