Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NIK bije na alarm: drewniane zabytki poza kontrolą konserwatorską!

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Kościół we Włókach, w którym remont rozpocznie się jeszcze w tym roku
Kościół we Włókach, w którym remont rozpocznie się jeszcze w tym roku Marek Weckwerth
Większość zabytków architektury drewnianej pozostaje poza kontrolą służb konserwatorskich, a rejestry prowadzone przez wojewódzkich konserwatorów zabytków mają formę papierowych ksiąg i nie dostarczają pełnej wiedzy o ich stanie - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli.

Krytyczny raport NIK dotyczy wszakże województw wielkopolskiego i podkarpackiego, gdzie znajduje się najwięcej cennych zabytków o drewnianej konstrukcji, zwłaszcza kościołów. Łącznie jest to ponad tysiąc drewnianych obiektów, tj. ponad 20 proc. wszystkich takich zabytków w Polsce.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

NIK konkluduje, że konieczna jest nowelizacja przepisów, tak aby dopuścić możliwość prowadzenia rejestrów w formie elektronicznej oraz wprowadzenia jednolitego w całym kraju oprogramowania umożliwiającego sprawne gromadzenie, weryfikację oraz szybki dostęp do danych o zabytkach podlegających ochronie.

W najlepszym stanie są zabytki, których zarządcy uzyskali dotacje na ich renowację, przy czym dostał je jedynie co piąty obiekt wpisany do rejestrów zabytków w tych województwach. Niestety wciąż dużym problemem pozostaje brak dostatecznych zabezpieczeń przeciwpożarowych oraz brak przeglądów technicznych zabytkowych obiektów.

- W naszym regionie jest ponad 40 drewnianych kościołów i wszystkie są pod naszym nadzorem. Wszystkie są skatalogowane i także w formie elektronicznej - wyjaśnia na gorąco Sambor Gawiński, kujawsko-pomorski wojewódzki konserwator zabytków.

Do najcenniejszych zabytków Sambor Gawiński zalicza kościoły w Pieraniu, Gąsawie i Włókach. W tym pierwszym odbywają się właśnie renowacje malowideł. Kościół gąsawski przeszedł już pełny zakres prac konserwatorskich, zaś we Włókach remont dachu krytego gontem rozpocznie się w tym roku.

Więcej o zabytkach drewnianej architektury sakralnej przeczytacie w sobotnim wydaniu turystyki - papierowym i na stronie internetowej www.pomorska.pl/turystyka

Info z Polski - przegląd najciekawszych informacji z kraju [01.03.2018]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska