NIK: Nie każdy mógł wydać 33 tys. złotych na ochronę przed ASF. Resort odpowiada

Ewelina Sikorska
Ewelina Sikorska
Niewłaściwie przygotowany, nierzetelnie realizowany. Najwyższa Izba Kontroli ostro ocenia program bioasekuracji w woj. podlaskim. I wskazuje, jak może skończyć się dalsza ekspansja wirusa afrykańskiego pomoru świń w Polsce.

Krytyka jest wymierzona w ministra rolnictwa i Głównego Lekarza Weterynarii. A uściślając, w przygotowania i nadzór nad programem bioasekuracji w latach 2015-2016 i w I półroczu 2017, który miał zapobiec rozszerzaniu się choroby ASF u świń.

Sprawdź także:**Nowe przypadki afrykańskiego pomoru świń u dzików. I to aż 57**

74 proc. gospodarstw nie posiadało niezbędnych zabezpieczeń. Choroba ASF nie została zatrzymana i rozprzestrzenia się na kolejne województwa - podkreśla NIK.

W listopadzie zeszłego roku, pojawiając się w okolicach Lasek, wirus przekroczył linię Wisły.

NIK

NIK alarmuje, że wiele gospodarstw nie jest zabezpieczonych przed ASF. Wszystko rozbija się o pieniądze.

Średni koszt dostosowania gospodarstwa do wymogów biuoasekuracji szacowano na około 33 tys. złotych. Dlatego zabezpieczenia mogło wdrożyć zaledwie ok. 6 proc. rolników

.

Rozwiązań w zakresie biosaekuracji nie dostosowano do rozdrobnionej struktury gospodarstw - w 93 proc. były to małe gospodarstwa utrzymujące do 50 sztuk świń, czytamy w oświadczeniu NIK-u.

Afrykański pomór świń - wszystko, co warto wiedzieć <<

Na co jeszcze zwrócono uwagę? Zgodnie z przepisami, od właściciela wymagano odzieży i obuwia ochronnego oraz rejestrowania wejść do pomieszczeń, w których trzymane są świnie. Z drugiej strony, nie wymagano np. wyłożenia mat dezynfekcyjnych.

Polecamy też:** Hodowcy z Kujawsko-Pomorskiego ogłaszają pogotowie strajkowe. Powodem ASF [wideo]**

Kontrola Inspekcji Weterynaryjnej przed wprowadzeniem programu wykazała, że 90 proc. gospodarstw nie miało zabezpieczeń przeciw chorobom zakaźnym. - Tymczasem w wyniku działania programu zlikwidowano zaledwie 26 proc. stad świń - wskazuje NIK.

NIK przedstawia także czarne scenariusze dalszego rozprzestrzeniania się ASF:

  • zamknięcie dla naszej wieprzowiny rynków Kanady, USA, czy Hongkongu
  • zmianę w modelu chowu świń - będą się tym głównie zajmowały duże gospodarstwa

Realizacja programu bioasekuracji w latach 2015-2017 (I półrocze) pochłonęła ponad 4 mln zł. Średni koszt likwidacji jednej świni to blisko 600 zł. Na likwidację świń wydatkowano łącznie 3,7 mln zł. Z czeo - 2,6 mln zł - poszło na odszkodowania za świnie zabite lub poddane ubojowi.

pixabay.com

Przypomnijmy. Rolnik, który nie przejmuje się ochroną swojego ospodarstwa, może napytać biedy także tym, które są znakomicie zabezpieczone. W przypadku choćby jednej świni, ASF skutkuje wyznaczeniem obszaru zapowietrzonego o promieniu co najmniej 3 km od ogniska choroby i obszaru zagrożonego - 7 km poza obszar zapowietrzony.

Resort rolnictwa odpowiada, że program bioasekuracji wspomaga zapobieganie szerzeniu się choroby. Nie jest zaś narzędziem służącym bezpośrednio zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń.

W oficjalnym oświadczeniu czytamy: Wprowadzone w ramach Programu bioasekuracji na lata 2015-2018 rozwiązania prawne były wystarczające do osiągnięcia określonych w programie celów, a zasady dotyczące podniesienia poziomu bioasekuracji w gospodarstwach wynikające z przepisów regulujących realizację tego programu były odpowiednie i dostosowane do rozdrobnionej struktury stad.

Ministerstwo powołuje się na dane, że od 29 kwietnia 2015 do 29 kwietnia 2016 na obszarze, gdzie był on realizowany nie stwierdzono ASF u świń utrzymywanych w gospodarstwach.

- W resorcie podjęto szereg działań mających na celu usprawnienie realizacji programu bioasekuracji, w tym m.in. zintensyfikowanie kontroli gospodarstw oraz przeprowadzanie ich z należytą starannością zapewniającą możliwość wyegzekwowania wymagań weterynaryjnych, w tym wymagań bioasekuracji określonych w przepisach, a także w celu wzmocnienia Inspekcji Weterynaryjnej w bieżącym roku zwiększone są środki finansowe na zwiększenia ilości etatów w Powiatowych Inspektoratach Weterynarii w województwach: lubelskim, mazowieckim, podlaskim, warmińsko-mazurskim raz podkarpackim - czytamy.

Główny Lekarz Weterynarii włączył „Programu Bioasekuracji” do planu przeprowadzanych kontroli szczebla centralnego na pierwszą połowę tego roku.

Źródło informacji: NIK, MRiWR

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie