W sobotę 14 bm. w Etnografii" nad Wisłą o higienie będzie więcej, niż kiedykolwiek! Zaplanowano tu w godz. 19-23 zwiedzanie wystawy czasowej "Kąpiel w balii. Zwyczaje higieniczne dawnej wsi". Uczestnicy imprezy będą mogli spróbować swoich sił m.in. w prasowaniu i maglowaniu przy pomocy starodawnych sprzętów, a dzieci za pomocą specjalnie przygotowanych na tę okazję kart zadań uzupełnią swoją wiedzę na temat higieny.
- W programie także degustacja i możliwość zakupu regionalnych potraw, w szczególności z kasz - mówi Wioletta Osińska z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. - Przygotowali je producenci tradycyjnej żywności. W Zbiorach Sztuki można będzie z kolei zwiedzać ekspozycję "Kultura ludowa Kujaw i ziemi dobrzyńskiej przełomu XIX i XX wieku". To barwna, wieloaspektowa prezentacja! Dla najmłodszych - dzieci i młodzieży - przygotowano warsztaty plastyczne pt. "Podniebne lampiony". Inspiracją będą obrazy Stanisława Czajkowskiego, pełne błękitów, nieba i chmur. A po warsztatach - wieczorne zwiedzanie wystaw twórczości Stanisława Czajkowskiego, Grupy Kujawskiej, rzeźb Stanisława Zagajewskiego oraz Wacława Bębnowskiego.
Także Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny i Muzeum Etnograficzne w Toruniu włączają się do "Nocy Muzeów". Teatr od godz. 19 zaprasza do pałacu Dąmbskich na wystawę prac ceramicznych, rzeźbiarskich i malarskich Kazimierza Kalkow-skiego. Będą też fragmenty prób premier: "Jutro będzie za późno" i "Tajemnica Tomka Sawyera". Na zakończenie (godzina 23) spotkanie z piosenką autorską Joanny Czajkowskiej-Zoń. Bilet na koncert - 10 zł. W toruńskiej "Etnografii" "Noc Muzeów" odbędzie się pod hasłem "Słodka gadka-szmatka".
W programie wernisaż wystawy "Mądrości i gadki z kuchennej makatki", na którą złoży się ponad sto makatek oraz finisaż ekspozycji "Burak z cukrem. Historia i konteksty". Godz. 18-22.