Noc Kupały to pochodzące ze słowiańszczyzny święto związane z letnim przesileniem, obchodzone przy okazji najkrótszej nocy w roku. Według kalendarza ta noc przypada z 21 na 22 czerwca. Obchody są ściśle powiązane także z Nocą Świętojańską, przypadającą z 23 na 24 czerwca, zwaną także wigilią świętego Jana Chrzciciela, patrona Torunia.
Jakub Gierszał i toruńscy żużlowcy odsłonili swoje Katarzynki w Piernikowej Alei Gwiazd
Wyjątkowe widowisko, łączące staropogańskie obrządki i chrześcijańską kulturę świętojańską odbyło się na Błoniach Nadwiślańskich przy dźwiękach muzyki - zadbał o nie Chór Kameralny Uniwersytetu Adama Mickiewicza, toruński Chór Astrolabium, Kwartet T.ETNO i uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu. Artyści wystąpili na jednej scenie w ramach koncertu pt. „Kupalnocka”.
- Jesteście wspaniali i daliście naprawdę piękny koncert, wprowadzający w dobry nastrój i atmosferę wyjątkowej, pięknej nocy. Niech będzie to dla nas wszystkich zebranych chwila nieskrępowanej radości, abyśmy przypomnieli sobie, jak onegdaj świętowano w ten wyjątkowy wieczór i noc - mówił prezydent Michał Zaleski podczas niedzielnego wydarzenia.
Podczas tej wyjątkowej nocy nie zabrakło oczywiście nauki plecenia wianków, które - na koniec imprezy - popłynęły z nurtem Wisły. – Czas ruszać nad Wisłę. Każdy, kto uplótł wianek lub może po niego sięgać, niech to zrobi. Niech na Wiśle będzie tych wianków bardzo dużo. Niech płyną tam, gdzie je nurt rzeki i los poprowadzi. Pozwólmy im płynąć jak najdalej. Stwórzmy spływ wianków toruńskich aż do samego Bałtyku - dodał prezydent Torunia.
Flash INFO, odcinek 17 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.
