Zobacz wideo: 2023 jest Rokiem Mikołaja Kopernika w woj. kujawsko-pomorskim.

Na uroczystość patriotyczną przed Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych przy alei Solidarności tradycyjnie zaprosili prezydent Torunia Michał Zaleski i dowódca Garnizonu Toruń płk Remigiusz Zieliński.
Przed Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych dowódca Garnizonu Toruń przyjął meldunek. Odegrano hymn państwowy, były okolicznościowe przemówienia. Pod pomnikiem złożono kwiaty. Uroczystość zakończyła wiązanka pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Torunia.
- Nigdy chyba do końca nie zrozumiemy tego, dlaczego w polskie dzieje wpisana jest ta dramatyczna i młodzieńcza ofiara. Ale jesteśmy za to pewni, że przywołując na toruńskiej ziemi pamięć żołnierzy wyklętych, chcemy tworzyć wokół siebie świat, w którym takie ofiary nigdy nie będą w przyszłych pokoleniach potrzebne. Z tą nadzieją gromadzimy się przy znaku polskiej niezawisłości, aby uczcić obrońców wolnej Polski. Wspólnie oddajemy cześć Żołnierzom Wyklętym. Okazujemy Im honory cywilne i wojskowe. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym! - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.
Polecamy
Przypomnijmy, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest od 2011 roku świętem państwowym, poświęconym upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Przypada co roku 1 marca. Termin ten nawiązuje do wydarzenia z 1 marca 1951 roku. Tego dnia w więzieniu mokotowskim w Warszawie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce.
Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku: