https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uroczystość przed pomnikiem. Toruń pamiętał o Żołnierzach Wyklętych

Marek Nienartowicz
Uroczystość przed Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych przy alei Solidarności
Uroczystość przed Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych przy alei Solidarności Grzegorz Olkowski
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony był również w Toruniu. Uroczystość z tej okazji odbyła się we wtorek 1 marca pod poświęconym im pomnikiem w centrum miasta.

Zobacz wideo: 2023 jest Rokiem Mikołaja Kopernika w woj. kujawsko-pomorskim.

od 16 lat

Na uroczystość patriotyczną przed Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych przy alei Solidarności tradycyjnie zaprosili prezydent Torunia Michał Zaleski i dowódca Garnizonu Toruń płk Remigiusz Zieliński.

Przed Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych dowódca Garnizonu Toruń przyjął meldunek. Odegrano hymn państwowy, były okolicznościowe przemówienia. Pod pomnikiem złożono kwiaty. Uroczystość zakończyła wiązanka pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Torunia.

- Nigdy chyba do końca nie zrozumiemy tego, dlaczego w polskie dzieje wpisana jest ta dramatyczna i młodzieńcza ofiara. Ale jesteśmy za to pewni, że przywołując na toruńskiej ziemi pamięć żołnierzy wyklętych, chcemy tworzyć wokół siebie świat, w którym takie ofiary nigdy nie będą w przyszłych pokoleniach potrzebne. Z tą nadzieją gromadzimy się przy znaku polskiej niezawisłości, aby uczcić obrońców wolnej Polski. Wspólnie oddajemy cześć Żołnierzom Wyklętym. Okazujemy Im honory cywilne i wojskowe. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym! - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Polecamy

Przypomnijmy, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest od 2011 roku świętem państwowym, poświęconym upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Przypada co roku 1 marca. Termin ten nawiązuje do wydarzenia z 1 marca 1951 roku. Tego dnia w więzieniu mokotowskim w Warszawie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Kiedy ofiary tych bohaterskich " zolnierzy przekletych " dostana swoj pomnik ?Ilu chlopow zamordowali bo nie dal im bimbru i chleba , bo sam nie mial !!!??O 250 tysiacach wymordowanych Polakach na Wolyniu tez zapomnieliscie i zrobiliscie z katow swoimi ..bracmi !!Pieknie i bez honoru !
1 Marca
dziś Bezimiennym, dziś naszym Bohaterom

składamy hołd - niech ziemia lekką im będzie

Tym co walczyli pod Bielą i Czerwienią

Dumny z tych Ludzi bądź zawsze i wszędzie

1 Marca = Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska