Wszystko przez nocną ekspozycję na światło. Zdaniem naukowców zaburza ona nasze rytmyokołodobowe i wpływa niekorzystnie na poziom hormonu stresu. Jasne światło wpływa na specjalne receptory w oczach, oddziałujące na partie mózgu odpowiedzialne za nastrój i funkcje poznawcze.
Badania na ten temat przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w stanie Maryland i Uniwersytetu Rider w New Jersey opublikowali w listopadowym numerze czasopisma Nature. Ich wyniki opublikowany w najnowszym wydaniu prestiżowego magazynu Nature.
Przeczytaj także: Jeśli mobbing doprowadził do depresji, możesz skarżyć pracodawcę.
- Zawsze uważałem, że światło powinno zmieniać najpierw sen i rytmy okołodobowe, zanim wywoła zmiany w psychice i procesach uczenia się - powiedział Samer Hattar, profesor biologii i neuronauki z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa. - Odkryliśmy, że stała ekspozycja na jasne światło, nawet takie jak w pokoju w domu czy - jeśli jest się pracownikiem zmianowym - w miejscu pracy nocą, podnosi poziom niektórych hormonów, co może prowadzić do depresji i osłabienia funkcji poznawczych.
- Kiedy ludzie rutynowo przesiadują do późna nocą, ryzykują depresję i problemy z nauką, i to nie z powodu braku snu - komentował rzecznik Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa na łamach brytyjskiego Daily Telegraph. - Winowajcą może być także nocna ekspozycja na jasne światło lamp, komputerów, a nawet iPadów.
Czytaj e-wydanie »