Campus Nokii w Fordonie jest rozległy. Na 42 tys. metrów kwadratowych ma tu siedzibę pięć oddziałów firmy. Nokia sukcesywnie inwestuje i modernizuje infrastrukturę tej bydgoskiej lokacji, która jest dla nich bardzo ważnym i strategicznym ośrodkiem. To jedno z czterech centrów tej globalnej firmy w Polsce (pozostałe: w Warszawie, we Wrocławiu i w Krakowie). Wcześniej siedzibę miał tu Alcatel Lucent, ale w styczniu 2016 r. Nokia zakupiła tego giganta telekomunikacyjnego wraz z najsłynniejszymi na świecie laboratoriami Bell Labs.
Wirtualny świat i roboty
Nokia ma ponad 31 tys. patentów i osiem nagród Nobla. Jej oddziały w Bydgoszczy to globalne centrum wsparcia technologicznego, usług profesjonalnych oraz badań i rozwoju w zakresie różnorodnych technologii sieci stałych i mobilnych. Bydgoska Nokia oferuje produkty i usługi w ramach pięciu grup biznesowych: Mobile Networks, Fixed Networks, IP/Optical Networks, Applications i Analytics & Nokia Technologies. Blisko współpracuje z wyższymi uczelniami. Jest jednym z preferowanych pracodawców w regionie.
Przeczytaj: Informatycy poszukiwani w Bydgoszczy. Jacy? Wszyscy
Firma ta jest największym producentem sprzętu sieciowego, dostarcza usługi sieciowe: projektuje i buduje nowe sieci operatorskie, rozbudowuje również te istniejące, aktualizuje konfiguracje, wytwarza swoje produkty z dziedziny oprogramowania. Jej odbiorcami są największe firmy na świecie.
Co ciekawe Nokia produkuje też sprzęt medyczny i domowego użytku, np. elektroniczne ciśnieniomierze, inteligentne zegarki, bezdotykowe termometry i wagi z sensorami . W swoich laboratoriach pracują nad nano-technologiami, robotami, samo-sterowalnymi dronami, samojezdnymi autami, wirtualną rzeczywistością, inteligentnymi rozwiązaniami dla domów, a także ochroną środowiska.
Czytaj: Słynna Nokia wraca do życia
Rozwijają się i zatrudniają
- Obecnie na naszym campusie, zatrudniamy ponad 1000 osób - wylicza Radosław Wójcicki, specjalista IT bydgoskiej Nokii.
Firma będzie jednak w Bydgoszczy w najbliższym czasie inwestowała. Do końca 2018 roku zatrudnienie wzrośnie o 350 osób. Rekrutacje już się zaczęły. Poszukiwani są kandydaci m.in. na stanowiska: Security Engineer, Application Information Security Manager, Software Licensing Operational Support Specialist, ECC Support Manager/Product Provisioning Specialist, C++ Software Developer, Java Software Developer, Java Software Engineer, Software Engineer, Software Developer, Software Tester, Service Engineer - OSS Support Engineer, Service Engineer Transmission, Incident Manager, Service Engineer Transmission, Network Integration Engineer, Network Analyst (więcej ofert na stronie bydgoskiej Nokii).
Przeczytaj też: Firmy w Bydgoszczy biją się o informatyków. Dają pracę od zaraz, a nawet od wczoraj
Jak firma szuka ludzi?
Organizują płatne 3-miesięczne wakacyjne staże. Prowadzą „Akademie dla programistów” połączone z warsztatami technicznymi. Najlepsi zdobywają pracę.
Przeprowadzają też otwarty konkurs programistyczny „Nokiathon”. Nagrodami są m.in. staże w Polsce i za granicą. Przedstawiciele firmy prowadzą na uniwersytetach wykłady, oraz realizują zajęcia praktyczne.
W VIII LO w Bydgoszczy działa klasa Nokii. Uczniowie uczą się programowania i zagadnień sieciowych. Absolwenci mogą kontynuować naukę na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy. Firma podpisała umowy z UTP i Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Regularnie odbywają się na uczelniach „Nokia Day”. A co roku na UTP, 32 żaków ma szansę ukończyć kurs Nokia SRC Academy. Firma opłaca im voucher na egzamin Nokia NRS 1 nadający tytuł inżyniera sieciowego.
