W przypadku długów alimentacyjnych obowiązują jednak bardziej rygorystyczne zasady. Komornik będzie mógł zająć do 60% wynagrodzenia, niezależnie od jego wysokości. Nowe przepisy wprowadzają także priorytet dla świadczeń alimentacyjnych, które będą spłacane w pierwszej kolejności przed innymi zobowiązaniami.
Przepisy dotyczące komorników
Komornik sądowy odzyskuje długi dla kredytodawców. Pilnuje, aby dłużnik wywiązał się z postanowienia sądu. I choć zawód ten oceniany jest negatywnie to sprawia, że wiele osób odzyskuje swoją własność i pieniądze.
Zgodnie z obowiązującym prawem, komornik ma prawo ściągnąć pieniądze z:
rachunku bankowego,
świadczenia emerytalnego,
wynagrodzenia za pracę,
ruchomości,
nieruchomości dłużnika,
praw majątkowych.
Przepisy dotyczące kwoty, jaką może zając komornik ulegają regularnym zmianą, bo są powiązane z najniższym krajowym wynagrodzeniem. Stąd też powyżej opisane przez nas zmiany limitów.
To wszystko będzie zwolnione z licytacji komorniczych w 2025 roku
Jeśli już ktoś otrzyma wyrok nakazujący spłacenie długu i w życiu pojawia się komornik, warto próbować rozwiązać sprawę polubownie. Unikanie kontaktu, zamykanie mu drzwi przed nosem nie sprawią, że dług zniknie.
Niektórych pieniędzy w 2025 roku komornik nie będzie mógł zabrać. Sprawdź w galerii powyżej, czego nie będzie mógł już zabrać komornik.
