„Pokolenie wyżu depresyjnego” to książka-paradoks. Pozornie esej, ale przebrany za powieść. Książka niby o depresji, ale tak naprawdę o świecie, który sprawia, że całe społeczeństwa masowo doświadcza epidemia smutku. Na pierwszy rzut oka wyrafinowany i subtelny esej, ale przecież książka recenzowana przez najważniejsze tygodniki opinii, a nawet czasopisma dla mężczyzn. Książka mająca w tytule depresję, ale pozująca na komedię. To książka-paradoks o naszej paradoksalnej cywilizacji.
Michał Tabaczyński (ur. w 1976 r. w Bydgoszczy) to eseista, tłumacz, krytyk literacki i dziennikarz. Jest redaktorem naczelnym „BIK-u”, redaguje również „Fabularie”.
O „Pokoleniu wyżu depresyjnego” napisali między innymi:
Marek Bieńczyk: „Konkret codzienności i lektury pozostają nierozdzielne jak bracia syjamscy. Muszę to powiedzieć górnolotnie: te cudne strony są hołdem dla literatury i ukłonem w stronę życia od szóstej rano.”.
Brawurowy manifest napisany w imieniu tych, dla których każdy dzień jest dłuższy od najdłuższego w roku
„Polityka”: „Książkę Tabaczyńskiego można określać za pomocą wielu przymiotników (erudycyjna, pomysłowa, ironiczna), ale nie będzie wśród nich tego z okładki. Napisać o depresji książkę, która nie jest depresyjna - oto nie lada sztuka.”.
„Tygodnik Powszechny”: „Brawurowy manifest napisany w imieniu tych, dla których każdy dzień jest „dłuższy od najdłuższego w roku.”.
„Przegląd”: „A jednak pomiędzy tymi obrazami malowanymi szarościami i cieniami można również dostrzec pochwałę życia, pragnienie jasnych świtów i pogodnych wieczorów.”.
Spotkanie poprowadzi: Małgorzata Maniszewska. Początek o godzinie 18. Wstęp wolny. Księgarnia „Skrzynka na bajki” mieści się przy ul. Focha 2 - na rogu ulic Focha i Gdańskiej.
