Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa książka o historii kolei w Grudziądzu. Możesz wygrać ją w konkursie!

(DD)
Maciej Wiśniewski, autor książki "Stacja kolejowa Grudziądz"
Maciej Wiśniewski, autor książki "Stacja kolejowa Grudziądz" Piotr Bilski
Kilkanaście lat materiały zbierał Maciej Wiśniewski. Napisał książkę "Stacja kolejowa Grudziądz", która jest prawdziwym kompendium wiedzy o rozwoju kolei w Grudziądzu. Książkę tę można wygrać w naszym konkursie.

Pierwszy pociąg osobowy do Grudziądza przyjechał 5 listopada 1878 r. Był to skład z Jabłonowa Pomorskiego Tam mieszkańcy Grudziądza mogli przesiadać się na pociągi do Torunia.

W tym czasie trwała już budowa kolejowo-drogowego mostu przez Wisłę. Niezbędnego, aby linię ułożyć w stronę Laskowic Pomorskich, które miały stać się drugim ważnym węzłem przesiadkowym.

Przeprawa z przeprawą

Zbudowanie mostu nad Wisłą było dużym wyzwaniem. Bo był wyjątkowo długi - przebiegał nie tylko nad rzeką, ale także nad terenami zalewanymi podczas powodzi. Most od początku był projektowany jako obiekt ufortyfikowany: na jego końcach zbudowano podpiwniczone wartownie. Mostem przebiegały dwa tory. Jeden z nich był ułożony w części drogowej, przygotowany jako rezerwowy. Budowa mostu trwała trzy lata. Kiedy został ukończony Wisła nie stała już na przeszkodzie, aby 15 listopada 1879 r. otworzyć linię kolejową do Laskowic Pom.

Z kolei 11 listopada 1882 r. otwarto odcinek linii kolejowej z Grudziądza do Chełmży, która miała już wtedy połączenie z Toruniem. Niespełna rok później z Grudziądza można było dojechać pociągiem także do Malborka, który stał się czwartym węzłem przesiadkowym.

Coraz więcej połączeń, coraz więcej pasażerów

- Przełom XIX i XX wieku, czasy państwa pruskiego, to był czas największego rozkwitu kolei w Grudziądzu - mówi Maciej Wiśniewski, przewodnik PTTK, autor książki „Stacja kolejowa Grudziądz”. - Wtedy rozwijał się grudziądzki garnizon, a także przemysł. Zarówno wojsko, jak i dobrze prosperujące firmy potrzebowały sprawnego transportu. Kolej go zapewniała.

Przedsiębiorcy i wojsko byli głównymi klientami kolei, ale na jej rozwoju korzystali także zwykli mieszkańcy. Podróże pociągiem nie były tanie, ale jako alternatywa dla powozów, bardzo szybkie. Z myślą o pasażerach rozpoczęto budowę budynku stacji. Pierwszy miał drewnianą konstrukcję mieszczącą pomieszczenia załogi oraz kasę i poczekalnię.

W 1903 r. rozpoczęto budowę dworca z prawdziwego zdarzenia. Wykonano go w stylu niemieckiego neogotyku. Obsługiwał nie tylko kolej, ale także linię tramwajową funkcjonującą z drugiej strony dworca.

Niepodległość też przyjechała pociągiem

Symbolem tego jak ważny dla Grudziądza był rozwój kolei może być to, że kiedy 23 stycznia 1920 r. miasto wracało w granice Polski, właśnie pociągami pancernymi - „Hallerczyk” i „Wilk” - przyjechały oddziały Wojska Polskiego.

Promocja książki Macieja Wiśniewskiego "Stacja kolejowa Grudziądz" w Muzeum [zdjęcia]

Historia kolei w Grudziądzu jest bardzo bogata. Prawdziwym jej kompendium jest książka Macieja Wiśniewskiego. - Koleją interesuję się od dawna, więc od dawna też zbierałem materiały na jej temat. Gromadzenie ich już pod kątem książki zajęło mi ostatnie trzy lata - mówi Wiśniewski. - Bardzo pomogli mi pracownicy kolei, na przykład Henryk Turski, który przez lata dokumentował jej dzieje.

Tę książkę można zdobyć w naszym konkursie

Dla Czytelników „Pomorskiej” mamy dwie książki „Stacja kolejowa Grudziądz”. Aby mieć szansę na otrzymanie jednej z nich, należy dokończyć zdanie: „Lubię jeździć koleją, bo...” SMS o treści : konkurs. odpowiedź.imię i nazwisko prześlij pod nr 71321 (koszt wiadomości do 160 znaków to 1,23 zł z VAT). Konkurs trwa do 19 marca do g. 23.59. Autorów najciekawszych odpowiedzi poinformujemy o wygranej w poniedziałek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska