Nowa lista leków refundowanych - 1.09.2017. Zmiany dla chorych na nowotwory

AP,, AIP
W aptekach wydajemy najwięcej pieniędzy  spośród wszystkich Europejczyków - ponad 32 mld zł rocznie
W aptekach wydajemy najwięcej pieniędzy spośród wszystkich Europejczyków - ponad 32 mld zł rocznie 123RF
1 września wchodzi w życie nowa lista leków refundowanych. Ceny zmieni kilkaset preparatów. Doszło też do sporych zmian w programach.

Nowa lista leków refundowanych

Nowej listy chorzy oczekują zawsze z nadzieją. Tym razem doszło do sporych zmian w programach lekowych. Oto szczegóły ważne dla chorych:

1. Lek Imbruvica (ibrutinibum) został objęty refundacją w ramach nowego programu lekowego Ibrutynib w leczeniu chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową.

2. Pixuvri (pixantroni dimaleas) będzie refundowany w ramach nowego programu lekowego Piksantron w leczeniu chłoniaków złośliwych.

3. Rixubis (nonacogum gamma (rDNA) został objęty refundacją w ramach obowiązującego programu lekowego „Zapobieganie krwawieniom u dzieci z hemofilią A i B”.

4. Zmienił się opis programu lekowego 32 „Leczenie choroby Leśniowskiego-Crohna”. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło kryteria włączenia do leczenia adalimumabem lub infliksymabem pacjenta pediatrycznego, u którego wystąpiło zaostrzenie choroby już po zakończeniu leczenia. Nawrót aktywnej choroby stwierdza się, gdy wskaźnik aktywności PCDAI jest większy od 10 punktów. Ponadto wprowadzono zmianę opisu dawkowania adalimumabu i infliksymabu.

5. Zmienił się opis programu lekowego 29 „Leczenie stwardnienia rozsianego, umożliwiając leczenie fumaranem dimetylu, peginterferonem beta 1a oraz tery-flunomidem od 12. roku życia” (w ramach wskazania off-label). Ponadto z przeciwwskazań do stosowania octanu glatirameru usunięto ciążę.

6. Zmienił się opis programu lekowego 46 „Leczenie stwardnienia rozsianego po niepowodzeniu terapii lekami pierwszego rzutu lub szybko rozwijającej się ciężkiej postaci stwardnienia rozsianego”. Wprowadzono kryterium ponownego włączenia dla pacjentek wyłączonych z leczenia z powodu ciąży oraz dokonano zmiany okresu wykonywania MRI z 30 dni na 60 dni. Zmiany zostały pozytywnie zaopiniowane przez konsultanta krajowego w dziedzinie neurologii.

Nowa lista leków refundowanych

Polacy dopłacają do leków refundowanych najwięcej w Europie. Przy tworzeniu wykazu listy leków refundowanych uwzględnia się wartość terapeutyczną leku, bezpieczeństwo jego stosowania oraz koszt terapii.

Pierwszeństwo w umieszczaniu na wykazach powinny mieć leki, które przy najniższych kosztach gwarantują wysoki efekt terapeutyczny. Aktualizacja listy następuje co dwa miesiące.

Nowa lista leków refundowanych

Rynek leków w Polsce to eldorado dla producentów. Bijemy wszelkie rekordy, jeśli chodzi o zakup tzw. suplementów diety, czyli różnych leków na wszystko (ogólnie sprzedaż leków w Polsce to ponad 32 mld zł rocznie). Niemal co piąty Europejczyk zażywa jakiś suplement.

Z informacji uzyskanych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynika, że w Polsce działa 14,7 tys. aptek i punktów aptecznych. Dla porównania - w krajach UE średnia wynosi 4,5 tys. osób, a w przypadku konkretnych krajów ta liczba waha się od 2,2 tys. (Belgia) do 7,5 tys. (Szwecja).

Leki ratujące życie podrożały dziesięciokrotnie. Nowy wykaz leków refundowanych/TVN 24

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie