- To, jakie leki znalazły się na liście refundacyjnej, jest tak naprawdę wypadkową decyzji Ministerstwa Zdrowia i firm farmaceutycznych, które muszą wystąpić z wnioskiem do ministra zdrowia o to, żeby ich lek znalazł się na takiej liście i jednocześnie określą zakres refundacji - mówiła na konferencji prasowej Izabela Leszczyna, minister zdrowia. - Od umiejętności naszych świetnych negocjatorów sporo zależy i zapewniam, że zawsze starają się wynegocjować jak najlepsze warunki dla naszych pacjentów - dodała.
Nowa lista refundacyjna 2024 - skorzysta nie tylko onkologia
W 2024 roku to trzecia lista refundacyjna. Na tej od 1 lipca, 8 nowych terapii onkologicznych obejmie: hematoonkologię, nowotwory układu urologicznego i układu pokarmowego, nowotwory skóry i ginekologiczne.
Od początku tego roku, ale na wszystkich trzech listach refundacyjnych - łącznie z tą lipcową - najwięcej nowych terapii onkologicznych zanotowano w hematoonkologii - 9, w nowotworach układu urologicznego - 5 oraz w nowotworach układu pokarmowego, nowotworach skóry i ginekologicznych – po 2.
Z kolei, od 1 lipca nowych terapii nieonkologicznych – wśród tych 23 - będzie najwięcej w ginekologii, neurologii i diabetologii. Natomiast w 2024 roku, na wszystkich trzech listach refundacyjnych, najwięcej nowych terapii nieonkologicznych odnotowano w zakresie ginekologii – 11, neurologii - 9 i diabetologii – 8.
Więcej leków w in vitro i tych polskich
- Rozszerzamy wskazania dla leków aptecznych stosowanych w procedurze in vitro - to aż o 13 leków więcej. Dzięki temu, pary biorące udział w programie będą miały wsparcie w okresie przygotowawczym - poinformowała minister Leszczyna.
I tak, na lipcowej liście uwzględniono wejście w życie bezpłatnego programu leczenia niepłodności metodą in vitro, stąd znalazły się na niej produkty lecznicze sklasyfikowane w następujących grupach: hormony płciowe - gonadotropiny, leki stosowane w terapii hormonalnej - analogi hormonu uwalniającego gonadotropinę oraz hormony przysadki i podwzgórza - antygonadotropiny uwalniające hormony.
Od 1 lipca na listę leków refundowanych w zakresie hematologii i hematoonkologii wejdą trzy nowe pozycje - wszystkie dotyczą chorób rzadkich:
- Hemlibra – profilaktyka krwawień u chorych poniżej 18 roku życia z ciężką hemofilią A,
- Poteligeo – leczenie chłoniaków T-komórkowych (ziarniniaka grzybiastego lub Zespołu Sezary’ego),
- Lunsumio – leczenie chłoniaka grudkowego.
Refundowanych jest też sporo polskich leków - ma to zwiększyć ich udział w rynku, zachęcić do rozwoju krajowej produkcji substancji czynnych i leków oraz zwiększyć bezpieczeństwo lekowe Polski. I tak na liście leków wytwarzanych w Polsce albo leków, do których wytworzenia wykorzystano substancję czynną wyprodukowaną na terenie naszego kraju, dodano - 133 leki. Z kolei listę leków wytwarzanych w Polsce, z wykorzystaniem substancji czynnej także wytwarzanej w Polsce rozszerzono o 10 prezentacji jednego z leków.
*więcej na https://www.gov.pl/web/zdrowie
