MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowa szczepionka na COVID-19 jesienią? "Nie spodziewamy się takiej fali, żeby było niebezpiecznie"

Grażyna Rakowicz
Wideo
od 16 lat
Najnowsza szczepionka przeciwko COVID-19 będzie na przełomie września i października. A co ze szczepieniem dorosłych przeciw grypie? Latem coraz więcej chorych na grypę i anginę.

Izabela Leszczyna, ministra zdrowia: - Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła szczepionkę, która będzie dedykowana nowemu wirusowi COVID-19. Mamy tę szczepionkę zamówioną, jesteśmy w trakcie przetargu. 

Trochę więcej chorych COVID-19

W ocenie ministry, szczepionka ma być dostępna na przełomie września i października. - Stąd do tego czasu musimy dbać o siebie - zaapelowała Izabela Leszczyna i dodała: - Nie spodziewamy się takiej fali zachorowań, która sprawiłaby, że będzie niebezpiecznie.

To Cię teraz może zainteresować

W Kujawsko-Pomorskiem od 1 do 15 lipca Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy potwierdziła 160 przypadków koronawirusa. Od stycznia tego roku, do 15 lipca – łącznie 3 167. 

- Mamy trochę więcej chorych na COVID-19, ale nie jest to jeszcze liczba mocno niepokojąca - przyznaje lekarz rodzinny w jednej z bydgoskich przychodni. - Pacjenci ci, jeśli przychodzą do nas odpowiednio wcześnie i widzimy, że mają tylko objawy infekcji wirusowej to stosujemy u nich leczenie objawowe: dajemy zwolnienie lekarskie, zalecamy dużo płynów i elektrolitów, leki przeciwgorączkowe. Natomiast, jeśli przychodzą po 4-5 dniach choroby i wskazują na brak poprawy to może oznaczać, że mają nadkażenie bakteryjne i ewentualnie przepisujemy takim pacjentom antybiotyki.

W regionie, w 2023 roku odnotowano 20 835 zakażeń wirusem SARS-CoV-2 czyli o prawie 126 tys. mniej, niż w 2022 roku. A to przede wszystkim wynikało ze zniesienia powszechnych i ogólnodostępnych badań w kierunku zakażenia tym wirusem. Najwięcej chorych na COVID-19 było w powiatach:

  • bydgoskim,
  • toruńskim,
  • inowrocławskim,
  • grudziądzkim.

Najmniej – w mogileńskim i aleksandrowskim.

Jeszcze o tych szczepieniach

- Uważam, że jest możliwe, aby osoby dorosłe mogły szczepić się przeciwko grypie w aptekach, ale to wymaga zmian legislacyjnych nad którymi pracujemy i tu nie sądzę, żeby ze strony Naczelnej Izby Lekarskiej były jakieś przeciwwskazania – mówi Izabela Leszczyna, ministra zdrowia.

Do opinii odniósł się Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej: - Jeżeli chodzi o dzieci, to jesteśmy w dialogu. Natomiast, jeśli chodzi o osoby dorosłe to im większa jest dostępność do tych szczepień, tym dla nas wszystkich lepiej. Będziemy czuć się bezpieczniej.

Na razie w kujawsko-pomorskich przychodniach - jak choćby Bajka czy Leśna w Bydgoszczy - nie odnotowuje się radykalnego wzrostu na grypę, choć - jak wskazują lekarze - w te wakacje nie tylko gryp, ale i angin czy zwykłych przeziębień jest nieco więcej, niż rok temu. A to może być efektem nie tylko "jedzenia lodów, picia zimnych napojów czy przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach, ale też spadku naszej odporności po pandemii".

W regionie w 2023 roku (dane Sanepidu z 30 kwietnia ub. roku) - na 100 tys. mieszkańców – potwierdzono 549 zachorowań na grypę, w tym 221 przypadków (73,58 proc.) u dzieci do lat 14. Dla porównania: w 2022 roku – na 100 tys. mieszkańców regionu – grypę zdiagnozowano u 469 osób, w tym 185 (59,99 proc.) u dzieci do lat 14. Natomiast – na 100 tys. mieszkańców w kraju – w 2023 roku było 11 087 zachorowań na grypę. W 2022 – 6 976.

Tu farmaceuci mają cel

Przypominamy, że szczepionka przeciwko grypie jest refundowana – ale wówczas, gdy pacjentowi – receptę na nią wystawi lekarz. Jeśli jednak uczyni to farmaceuta, to wtedy refundacja ta już nie obowiązuje.

- Na chwilę obecną recepta wystawiona przez farmaceutę w aptece jest płatna w 100 proc., ale dążymy do tego, aby także i w tym przypadku podlegała refundacji – mówi Marcin Piątek, prezes Pomorsko-Kujawskiej Okręgowej Izby Aptekarskie. I argumentuje: - Weźmy pod uwagę chociażby seniora, gdy ma receptę od lekarza może szczepionkę przeciwko grypie otrzymać bezpłatnie. Natomiast, jeśli ominie on przychodnię i przyjdzie po nią bezpośrednio do apteki to farmaceuta może seniorowi taką receptę wypisać, ale wtedy będzie musiał za nią zapłacić całą kwotę. I wtedy senior traci, podobnie jest z osobami z grupy ryzyka.
Prezes dodaje: - Chcemy, żeby również nasze recepty były refundowane, bo mamy świadomość tego, że trzeba poprawiać dostępność do szczepień. Tym samym wyszczepialność.

Od września do grudnia – to optymalny czas szczepienia przeciw grypie. Szczyt zachorowań na nią, przypada w Polsce zazwyczaj między styczniem a marcem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska