Nowa tarcza antykryzysowa. Oto pomoc dla firm, które nie załapią się na tarczę [propozycje]

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Z  nowej tarczy do firm ma trafić 10 mld zł. Wracają znane programy wsparcia, jak m.in. 2080 zł postojowego
Z nowej tarczy do firm ma trafić 10 mld zł. Wracają znane programy wsparcia, jak m.in. 2080 zł postojowego Szymon Sarnowski
W dobie pandemii wiele firm ma problemy z płynnością. Część skorzystała ze zwolnienia w opłacaniu składek, świadczenia postojowego czy dodatkowego postojowego. Co z przedsiębiorcami, którzy nie załapali się na tarczę? Oto pomoc dla firm, które nie załapią się na tarczę.

Zobacz wideo: Te bydgoskie firmy na pewno znają wszyscy:

- Jedną z form wsparcia dostępnych dla przedsiębiorców, którzy w związku z koronawirusem mają trudności z terminowym opłaceniem składek w ZUS jest odroczenie terminu płatności lub rozłożenie ich na raty - bez opłaty prolongacyjnej - informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego. - Ulga dotyczy składek od stycznia 2020r. Nie ma przy tym znaczenia wielkość firmy czy od kiedy prowadzona jest działalność. Z ulgi mogą skorzystać także samozatrudnieni.

Pomoc dla firm. Ulga, ale trzeba złożyć wniosek

Dzięki uldze przedsiębiorca będzie mógł opłacić składki do ZUS w dłuższym czasie. Ważne jest, kiedy przedsiębiorca złoży wniosek o taką ulgę.

Polecamy także: Nowa tarcza antykryzysowa dla firm. Te firmy dostaną pomoc, a te nie [warunki, lista]

Jeżeli złoży go przed terminem płatności, to ZUS nie naliczy żadnych odsetek za zwłokę. Jeśli zrobi to po terminie - konieczne jest naliczenie odsetek za zwłokę na dzień złożenia wniosku.

Odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę

Jeśli przedsiębiorca ma zadłużenie z lat ubiegłych, może złożyć wniosek o rozłożenie tych należności na raty, ale już na ogólnych zasadach, gdzie będzie naliczona opłata prolongacyjna (dla składek, które dotyczą 2020 roku już nie - red.). - wyjaśnia rzeczniczka.

ZUS na wniosek płatnika składek może odstąpić od pobierania odsetek za zwłokę należności za okres od stycznia 2020 r. Rozwiązanie to jest przeznaczone dla płatników składek, którzy mają trudności w terminowym opłaceniu składek w następstwie COVID-19. Nie ma przy tym znaczenia wielkość przedsiębiorstwa.

- Odstąpienie od pobierania odsetek będzie możliwe w sytuacji, gdy składki już zostały opłacone, ale po ustawowym terminie płatności, co spowodowało konieczność naliczenia odsetek za zwłokę - dodaje Krystyna Michałek. - Klienci, którzy mają problemy z terminowym opłacaniem składek mogą liczyć na wsparcie naszych doradców do spraw ulg i umorzeń dostępnych w każdej placówce ZUS. Na podstawie informacji przedstawionych przez klienta, doradca przedstawi najdogodniejsze formy uregulowania zobowiązań dostosowane do j indywidualnej sytuacji oraz możliwości.

Przypomnijmy, z nowej tarczy do firm ma trafić 10 mld zł. Wracają programy wsparcia znane z początku pandemii, jak: 2080 zł postojowego, zawieszenie płacenia składek na ZUS (za listopad) czy bezzwrotne pożyczki w wysokości 5 tys. zł. Tarcza 6.0. zakłada jeszcze dofinansowanie do 70 proc. kosztów stałych danego przedsiębiorcy, jak m.in. czynszów. To nowa propozycja, w poprzedniej wersji tarczy nie można było skorzystać z takiej możliwości.

Przesunięcie pracownika na przestój lub niższy wymiar

- Ustawa COVID-19 nie oferuje wsparcia skierowanego w szczególności na branżę gastronomiczną- handlową. Możliwości wsparcia nie uległy obecnie zmianie - przypomina Maciej Smolarek, rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu. Dodaje, że pracodawcy mogą nadal korzystać z przesunięcia pracowników na przestój ekonomiczny lub obniżyć pracownikom wymiar pracy (art. 15 Ustawy COVID-19) lub pozyskać wsparcie na ochronę miejsc zatrudnienia pracowników bez konieczności przesuwania ich na przestój ekonomiczny lub obniżenie czasu pracy (art. 15 Ustawy COVID-19).

- Programy pomocowe, które zaproponowano dla branż najbardziej dotkniętych zamrożeniem gospodarki, są niewystarczające - uważa Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.

Wysłużona pomoc firmom

Trwają prace legislacyjne nad zmianami do Ustawy COVID-19, które dla niektórych branż rozszerzą wsparcie zarówno czasowo, jak i do profili działalności PKD. Projekt zakłada m.in. wydłużenie udzielania pomocy przedsiębiorcom do 30 czerwca 2021 r., jak również dotacje dla mikro- i małych przedsiębiorstw w wysokości do 5 tys. zł, którą realizować będą powiatowe urzędy pracy.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie