Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe Dowody Osobiste - przepisy. Teraz pojawią się na nich odciski palców

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Zmieni się także zawartość warstwy graficznej dowodu osobistego. Zostanie dodany podpis posiadacza dokumentu.
Zmieni się także zawartość warstwy graficznej dowodu osobistego. Zostanie dodany podpis posiadacza dokumentu. Krzysztof Szymczak
Nowe dowody będą zawierać m.in. odcisk palca oraz podpis posiadacza, przez co do złożenia wniosku konieczna będzie wizyta w urzędzie.

Najniższe emerytury i renty po waloryzacji w 2021 roku

W lutym br. rząd przyjął nowelizację ustawy o dowodach osobistych, która ma zmniejszyć ryzyko fałszowania dokumentów tożsamości. Zmiany są efektem dostosowania polskiego prawa do przepisów Unii Europejskiej. Do dowodów osobistych wprowadzono m.in. drugą cechę biometryczną, czyli odciski palców. Wprowadzenie drugiej cechy biometrycznej oznacza, że wniosek o wydanie dowodu osobistego dla osoby powyżej 12. roku życia będzie można złożyć jedynie osobiście w urzędzie. Elektronicznie o dowód ubiegać się będą mogły wyłącznie dzieci do 12. roku życia. Od nich nie będą pobierane odciski palców.

Zmieni się także zawartość warstwy graficznej dowodu osobistego. Zostanie dodany podpis posiadacza dokumentu. Podpisu nie będzie w dowodach wydawanych dzieciom do 12. roku życia oraz w przypadku osób, które nie mogą złożyć podpisu.

Według szacunków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, w tym roku wymienić dowód będzie musiało ok. 1,5 mln Polaków. Dodatkowo 358 tys. osiągnie pełnoletność.

Jakie są konsekwencje utraty dowodu osobistego?

Utrata dowodu osobistego może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Jeśli nie zareagujemy natychmiast, w niedługim czasie po kradzieży lub jego zgubieniu, może się okazać, że ktoś w naszym imieniu wziął pożyczkę, podpisał umowę leasingową lub kupił coś na raty.

Jak wynika z informacji udostępnionych przez System Dokumenty Zastrzeżone, tylko w 2020 roku udaremniono 6884 próby wyłudzenia kredytów na skradziony dowód na łączną kwotę prawie 254 mln zł. Liczba udaremnionych prób wzrosła w stosunku do 2019 roku o prawie 36 proc. Spadła natomiast liczba zastrzeżonych dokumentów. W ubiegłym roku było to prawie 157 tys., a więc o 20 tys. mniej niż w 2019 roku.

Nie przegap

W przypadku utraty dowodu należy reagować natychmiast. Jeśli zgubiliśmy portfel z dowodem osobistym, jak najszybciej zastrzeżmy stracone dokumenty. Możemy to zrobić w banku lub przez internet przy pomocy profilu zaufanego. Jak najszybciej poinformujmy też o zdarzeniu policję, jeśli do utraty dokumentów doszło w wyniku kradzieży. Następnie unieważnijmy skradziony dokument. Wraz z wnioskiem o unieważnienie możemy od razu złożyć w urzędzie podanie o wyrobienie nowego.

- Zgubiony dowód może być również źródłem problemów w przyszłości. Dlatego sprawdźmy w biurze informacji gospodarczej, czy ktoś nie próbował wykorzystać naszego numeru PESEL, aby zaciągnąć kredyt lub pożyczkę w naszym imieniu - mówi Bartłomiej Drozd, ekspert serwisu ChronPESEL.pl, partnera Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska