Spis treści
Aż 12,3 tys. kredytów próbowali wyłudzić w 2024 roku przestępcy i to jest najwięcej w historii. Blokując swój dokument unikniemy dużych problemów.
Tyle próbowali wyłudzić przestępcy - kwoty!
Statystyki są alarmujące, więc powtórzmy, przestępcy próbowali wyłudzić w zeszłym roku aż 12,3 tys. kredytów o łącznej wartości 324,2 mln zł - ZBP opublikował 60. raport o dokumentach infoDOK.
Tak działają oszuści - dane!
Jednak oszustom nie udało się, bo więcej osób, m.in. z Kujaw i Pomorza, blokuje na czas swoje dokumenty. W ubiegłym roku Polacy zastrzegli w bankach aż 150,7 tys. utraconych dokumentów tożsamości.
O ile łączna kwota, czyli wspomniane 324,2 mln zł, jest zbliżona do 16-letniej średniej (361,9 mln zł), to już liczba prób wyłudzeń była najwyższa w historii i pobiła dotychczasowy rekord aż o 27 proc.
- Utrzymująca się wysoka liczba zastrzeżeń w Systemie Dokumenty Zastrzeżone przełożyła się na ogromny wzrost liczby zablokowanych prób wyłudzeń kredytów w 2024 roku - powiedział podczas ostatniej konferencji prasowej ZBP jego wiceprezes, Włodzimierz Kiciński.
Dodajmy, że w okresie objętym badaniem infoDOK, czyli od 2008 roku, łącznie udaremniono 130,1 tys. prób wyłudzeń na łączną kwotę ponad 6,1 miliarda złotych!
Jak zastrzec dokument tożsamości?
Należy to zrobić w swoim banku lub w dowolnym przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami, można osobiście w oddziale bankowym. Część banków przyjmuje zastrzeżenia również telefonicznie, pod numerem +48 828 828 828 (tylko od własnych klientów, po zdalnej weryfikacji tożsamości). Inna opcja to skorzystanie z konta na stronie www.bik.pl (tylko w sytuacji, gdy ktoś miał tam założony wcześniej rachunek na utracony dokument).
Warto pamiętać, że trzeba zastrzegać nie tylko dokumenty tożsamości, ale także utracone karty bankowe. W Polce jest ich ponad 30 mln. Najłatwiej i najszybciej jest wykorzystać uniwersalny, międzybankowy System Zastrzegania Kart, dostępny pod numerem tel. (+48) 828 828 828: Wiele banków - Jeden uniwersalny numer. System działa na całym świecie, w systemie 24/7.
Przypomnijmy, że System Dokumenty Zastrzeżone ZBP to ogólnopolska baza milionów tych skradzionych. Chroni przed wyłudzeniami z użyciem cudzej tożsamości.
Ważne! Blokować dokumenty powinni wszyscy - nie tylko klienci banków. To najważniejszy krok, który trzeba natychmiast zrobić, gdy utracimy np. dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy. W kilka minut dane trafiają do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych oraz tysięcy innych firm korzystających z systemu.
Zastrzeżony PESEL, co to daje?
Zastrzeżenie dokumentów to jedno, ale jak w ogóle uniknąć sytuacji, że ktoś weźmie na nas kredyt, pożyczkę, raty?
Ponadto warto zastrzec swój PESEL. Może to nas ochronić przed dużymi kłopotami. Bo wtedy nikt nie weźmie na nas kredytu czy pożyczki, nie będziemy płacić rat zaciągniętych na nasz dowód, nie ukradnie naszej tożsamości.
Jak zastrzec PESEL?
Zrobimy to w czterech krokach:
- zaloguj się do aplikacji na swoim telefonie;
- na liście usług wyszukaj zastrzeż PESEL;
- naciśnij na przełącznik służący do zastrzegania
- i potwierdź, że chcesz zastrzec PESEL.
Zrobimy to jeszcze na www.gov.pl przez profil zaufany i podczas wizyty w urzędzie gminy/miasta, gdzie należy złożyć właściwy wniosek - w dowolnym urzędzie, czyli nie tylko tam, gdzie mieszkamy.
Jeżeli zaś my będziemy chcieli kupić coś na raty, wziąć kredyt lub pożyczkę, otworzyć konto, podpisać akt notarialny lub umowę na telefon, internet czy telewizję - musimy cofnąć zastrzeżenie na ten czas: również w aplikacji mObywatel 2.0 lub urzędzie gminy - bezterminowo lub czasowo.
Na to nie ma wpływu zastrzeżony PESEL - czytaj
Ponownie zastrzec PESEL mamy prawo po upływie 30 minut od cofnięcia zastrzeżenia.
Zastrzeżony numer PESEL absolutnie nie wpływa m.in. na:
- sprawy urzędowe (np. wzięcie ślubu, zameldowanie się czy wyrobienie dokumentów);
- sprawy zdrowotne (np. wizyty u lekarza, pobyt w szpitalu czy wykupienie recepty);
- udział w wyborach;
- ważność dokumentów (np. dowodu osobistego, paszportu czy prawa jazdy);
- podróżowanie (np. przekraczanie granicy, latanie samolotem czy kupowanie biletów).
