- Czy przy okazji remontu ulicy Toruńskiej zostaną zamontowane nowe latarnie, a schowane w studzienki kable energetyczne wiszące na brzydkich drewnianych słupach po stronie Intermarche? - pyta Czytelnik. - Straszy ten ohydny przy cmentarzu. Wykonawca dogadał się wcześniej w tej sprawie z firmą Energa lub z telekomunikacją?
Chełmnianin bacznie przygląda się postępom robót prowadzonych podczas modernizacji drogi wojewódzkiej. - Chciałby się również dowiedzieć czy wymienione zostaną stare latarnie? - docieka nasz rozmówca. - Najlepiej byłoby wymienić je na energooszczędne LED - na takie, jakie są stosowane przy wszystkich inwestycjach drogowych w Toruniu?
Burmistrz Chełmna podkreśla, że też wystosował już w tej sprawie odpowiednie pisma. - Latarnie już stoją, zostały zamontowane podobnie jak wiatraczki i ogniwa słoneczne - informuje Mariusz Kędzierski. - Do „telekomunikacji” pismo, oczywiście, poszło. Wystosowałem do nich prośbę o to, aby zrobili coś z słupami. Droga jest długa, ale my mogliśmy jedynie napisać wniosek, aby te stare wymienili. Czy wykonawca również komunikował się w tej sprawie z nimi - tego nie wiem. Mam nadzieję, że zajmie się tym w Toruniu.
W Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy zapewniają, że montaż nowoczesnego oświetlenia był jednym z tych postulatów chełmnian, który został przez nich uwzględniony. - Zgodnie z prośbami mieszkańców, zgłoszonymi podczas konsultacji, montujemy nowoczesne oświetlenie hybrydowe - z panelami fotowoltaicznymi i turbinkami wiatrowymi na końcowym odcinku ulicy Toruńskiej - informuje Michał Sitarek, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy. - Oświetlenie hybrydowe instalowane jest od posesji numer 56 do działki nr 478/2, to jest do posesji nr 41 po drugiej stronie ulicy. W sumie to blisko trzydzieści nowych latarni. Wniosek o wymianę oświetlenia, którego właścicielem nie jest Zarząd Dróg Wojewódzkich, był również składany na etapie konsultacji.
Michał Sitarek zaznacza, że postulat ten został ponadto przekazany do zakładu energetycznego.
- Poza tym, wszyscy zarządcy sieci technicznych zostali powiadomieni o planowanych pracach i mogli przed rozpoczęciem prac drogowych dokonać niezbędnej wymiany instalacji lub powiązać prace z naszymi zamierzeniami - dodaje Michał Sitarek. - Operatorzy zarządzający oświetleniem oraz kablami telekomunikacyjnymi nie zdecydowali się jednak na wykonanie takich robót.
Michał Sitarek zaznacza zarazem, że przygotowując nawet tak znacząco zakres modernizacji drogi - jakim jest remont ul. Toruńskiej - nie są w stanie wymusić na gestorach obcych sieci wykonania dodatkowych prac.
W biurze prasowym Energa twierdzą, że nie dostali żadnego pisma z prośbą o przebudowę ich infrastruktury. - Nic nie wpłynęło - mówi Jakub Dusza z biura Energa.
Nie udało nam się uzyskać odpowiedzi z Orange Polska na to samo pytanie - czemu nie podjęli się realizacji zadania. Pytania wysłaliśmy mailem.
Do sprawy wrócimy.