Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe neurologiczne objawy koronawirusa

Justyna Trawczyńska
Justyna Trawczyńska
Naukowcy z Francji odkryli nowe objawy koronawirusa
Naukowcy z Francji odkryli nowe objawy koronawirusa Grzegorz Olkowski
Od początku roku już niemal cały świat walczy z pandemią koronawirusa. Naukowcy robią wszystko, aby zbadać nowego wirusa COVID 19. Po raz kolejny specjaliści odkryli nowe objawy występujące u zakażonych koronawirusem. O nowych symptomach poinformował Naczelny Inspektor Zdrowia we Francji, prof. Jerome Salomon.

Wszyscy znają już objawy koronawirusa. Zalicza się do nich głównie wysoką gorączkę, suchy kaszel i duszności. Z każdym tygodniem pojawiają się nowe, wśród nich między innymi bóle mięśni, ogólne zmęczenie, utrata węchu i smaku.

Każdy organizm reaguje inaczej na koronawirusa. Nie wszystkie objawy występują. Wiele osób przechodzi zakażenie koronawirusem bezobjawowo.

Naczelny Inspektor Zdrowia we Francji wskazał jeszcze na konsekwencje neurologiczne zakażenia wirusem COVID 19. Według niego w ciężkich przypadkach uszkodzeniu ulegają ośrodki w mózgu, odpowiedzialne za niektóre procesy poznawcze. Co konkretnie miał na myśli?

Chodzi o orientację w przestrzeni, umiejętność odpowiadania na stawiane pytania, zdolność zapamiętywania i pojemność pamięci, a także funkcje związane z koncentracją uwagi.

Według francuskiego inspektora zdrowia są trzy hipotezy, które mógłby wyjaśnić zaburzenia neurologiczne u osób zakażonych koronawirusem.

Mówią one, że albo koronawirus miałby bezpośrednio atakować mózg, albo powodować jego stan zapalny, albo wpływać na zmianę funkcjonowania układu krążenia.

To już kolejne wnioski nasuwające się w trakcie prowadzonych badań nad koronawirusem. Wcześniej pojawiły sie informacje o związku między grupą krwi a zakażeniem wirusem COVID 19.

Badacze z Wuhan i Shenzen uważają, że istnieje związek między grupą krwi a ryzykiem zakażenia koronawirusem. Badania przeprowadzono na grupie ponad 2100 pacjentów z kilku szpitali w Wuhan i Shenzen. Najwięcej pacjentów zakażonych koronawirusem miało grupę krwi A. W następnej kolejności były grupy AB oraz B. Najmniej wśród hospitalizowanych z powodu koronawirusa było pacjentów z grupą 0.

WAŻNE!!!
Wyniki badań są wstępne i niepotwierdzone, nie powinny na razie stanowić rekomendacji dla szpitali. Wskazują jednak na korelację między grupą krwi a ryzykiem zarażenia - czytamy w informacji.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska