W niedzielę na błoniach Stadionu Narodowego odbyło się wydarzenie #DobryKierowca. Pojawił się na nim m.in. Mateusz Morawiecki. Premier zapowiedział tam najbliższe plany rządu ws. poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach.
- W bardzo krótkim tempie wprowadzamy trzy dodatkowe ograniczenia: po pierwsze jest to pierwszeństwo pieszego przed wejściem na pasy. Po drugie jest to ograniczenie do 50 km/h jazdy pojazdów w terenie zabudowanym przez całą dobę (...). Również wdrażamy zasadę, że w sytuacji przekroczenia (prędkości) powyżej 50 km/h poza terenem zabudowanym, to również będzie można odebrać prawo jazdy - powiedział w niedzielę Morawiecki.
Po pierwsze jest to pierwszeństwo pieszego przed wejściem na pasy. Po drugie jest to ograniczenie do 50 km/h jazdy pojazdów w terenie zabudowanym przez całą dobę (...). Również wdrażamy zasadę, że w sytuacji przekroczenia (prędkości) powyżej 50 km/h poza terenem zabudowanym, to również będzie można odebrać prawo jazdy
NOWE PLANY RZĄDU PIS WS. POPRAWY BEZPIECZEŃSTWA NA DROGACH
- pierwszeństwo pieszych przed przejściem
- ograniczenie prędkości do 50 km/h w terenie zabudowanym od godz. 23 do 6
- utrata prawa jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w terenie niezabudowanym
Mapa fotoradarów w Kujawsko-Pomorskiem. Gdzie kierowcy muszą uważać?
O planach rządu ws. pierwszeństwa pieszych przed przejściem pisaliśmy już wielokrotnie. Niedawno poznaliśmy szczegóły tego projektu. Pieszy będzie miał pierwszeństwo przed pojazdami jeśli w odpowiedni sposób to zasygnalizuje. Jak to ma wyglądać w praktyce? Wystarczy, że pieszy zbliży się do krawędzi jezdni i chwile poczeka aż kierowcy zdążą wyhamować pojazd i ustąpią pierwszeństwa.
"Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy oczekujący na możliwość wejścia na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyjątkiem tramwaju” - czytamy w projekcie.
Przepisy te miałyby wejść w życie od stycznia 2021 roku.
Druga z zapowiadanych zmian, to ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym w nocy. Obecnie przepisy mówią następująco: od godziny 6 do 23 możemy poruszać się z prędkością 50 km/h, a od 23 do 6 - 60 km/h. Po zmianach przez całą dobę ma obowiązywać ograniczenie do 50 km/h.
Trzeci pomysł to zabieranie prawa jazdy kierowcom, którzy przekroczyli prędkość o 50 km/h lub więcej także w terenie niezabudowanym. Na tą chwilę takie kary obowiązują tylko w przypadku terenu zabudowanego. Wówczas kierowca musi liczyć się z utratą "prawka" na trzy miesiące.
Taryfikator mandatów na 2019 r. Sprawdź, ile kosztują poszcz...
Przypomnijmy, że rząd zastanawia się także nad podwyższeniem stawek mandatów. Według jeszcze nieoficjalnych informacji brane pod uwagę są nawet stawki w wysokości 1500 lub 2000 złotych za największe przewinienia na drogach.
TARYFIKATOR MANDATÓW 2019. MANDATY ZA PRZEKROCZENIE PRĘDKOŚCI
- do 10 km/h: do 50 zł
- 11-20 km/h: od 50 do 100 zł
- 21-30 km/h: od 100 do 200 zł
- 31-40 km/h: od 200 do 300 zł
- 41-50 km/h: od 300 do 400 zł
- 51 km/h i więcej: od 400 do 500 zł
Flesz - wypadki drogowe. Jak udzielić pierwszej pomocy?
