Najbardziej widoczny spadek będzie wśród dzieci i młodzieży, czyli w wieku przedprodukcyjnym. Liczba chłopców zmniejszy się o 32 procent, a dziewcząt o 31 procent. Spadek liczebności odnotuje się także w grupie osób w wieku produkcyjnym.
Takie są wnioski specjalistów, którzy na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego opracowali prognozę liczby ludności powiatu świeckiego. Ma być się ona przydać w opracowaniu strategii rozwoju naszego obszaru. Pierwsze wnioski już są. Wynika z nich, że w ciągu 20 lat liczna emerytów zwiększy się prawie o połowę, należy więc podjąć działania poprawiające dostępność do usług opiekuńczych nad starszymi mieszkańcami powiatu świeckiego.
Kolejnym wyzwaniem są działania mogące naprawić naszą sytuację demograficzną. Mniej muszą o to zabiegać gminy Świecie, Pruszcz, Lniano, Jeżewo i Osie, gdzie w ostatnich 10 latach odnotowano największy przyrost ludności w powiecie. Największe problemy prognozowane są w Nowem, bo zamieszkuje ją najmniej osób w wieku przedprodukcyjnym i najwięcej w poprodukcyjnym.
Problemem gminy Nowe jest też migracja. Ubywa jej mieszkańców, podobnie jest w Lnianie i Warlubiu. Odwrotną sytuację zaobserwowano w Jeżewie, Pruszczu i Osiu.
Pocieszające, że struktura wiekowa w powiecie wypada korzystniej niż w całym województwie kujawsko-pomorskim, bo udział emerytów jest u nas niższy w ogólnej liczbie mieszkańców, a młodzieży wyższy niż wynoszą wskaźniki dla województwa.
Czytaj e-wydanie »