
Niezależnie od innych świadczeń
Nowe świadczenie wspierające ma przysługiwać uprawnionym osobom niezależnie od innych form wsparcia, jakie już otrzymują lub będą otrzymywać.

Sześć progów świadczenia wspierającego
Świadczenie wspierające będzie przysługiwało każdej osobie niepełnosprawnej, która uzyska ocenę ustalającą poziom potrzeby wsparcia na poziomie co najmniej 70 punktów. Będzie sześć progów świadczenia wspierającego:
- 220 proc. renty socjalnej - przy potrzebie wsparcia określonej na poziomie od 95 do 100 punktów,
- 180 proc. renty socjalnej - przy potrzebie wsparcia określonej na poziomie od 90 do 94 punktów,
- 120 proc. renty socjalnej - przy potrzebie wsparcia określonej na poziomie od 85 do 89 punktów,
- 80 proc. renty socjalnej - przy potrzebie wsparcia określonej na poziomie od 80 do 84 punktów,
- 60 proc. renty socjalnej - przy potrzebie wsparcia określonej na poziomie od 75 do 79 punktów,
- 40 proc. renty socjalnej - przy potrzebie wsparcia określonej na poziomie od 70 do 74 punktów.

Potrzeba wsparcia będzie ustalana na jakiś czas czy bezterminowo?
Decyzje o poziomie potrzeby wsparcia będą wydawane w przypadku osób powyżej 3. roku życia na okres nie dłuższy niż 7 lat, a w przypadku osób poniżej 3. roku życia na okres nie dłuższy niż do ukończenia 3. roku życia. Każdorazowo ocena nie będzie mogła być wydana na okres dłuższy niż okres na jaki osoba została zaliczona do osób niepełnosprawnych.

Kto będzie ustalał poziom potrzeby wsparcia?
Ustalaniem poziomu potrzeby wsparcia będą się zajmować specjalne zespoły. Dokonają one oceny jaki zakres wsparcia jest potrzebny osobie niepełnosprawnej w celu zapewnienia, zwiększenia lub utrzymania niezależności w związku z brakiem lub utratą autonomii fizycznej, psychicznej, intelektualnej lub sensorycznej. Zespoły zbadają, czy wymagane jest wsparcie jednej lub więcej osób albo technologii wspomagających funkcjonowanie osoby w określonych obszarach życia.