MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe święto państwowe w Polsce 10 września. Czy to dzień wolny od pracy? Sprawdź!

Magdalena Walczak-Grudzka
Opracowanie:
10 września w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Wspomnienia Gehenny Polskich Dzieci Wojny - to nowe święto państwowe zostało uchwalone w 2023 roku.
10 września w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Wspomnienia Gehenny Polskich Dzieci Wojny - to nowe święto państwowe zostało uchwalone w 2023 roku. Piotr Krzyżanowski/zdjęcie ilustracyjne
Rząd PiS w 2023 roku wprowadził do kalendarza nowe święto państwowe - to Narodowy Dzień Wspomnienia Gehenny Polskich Dzieci Wojny. Święto ustanowiono pod ważną datą - będzie obchodzone co roku 10 września. Ustanowiono je, aby oddać hołd dzieciom zamordowanym i skrzywdzonym przez okupantów podczas II wojny światowej. Czy Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny - święto państwowe 10 września to dzień wolny od pracy? Czytaj więcej.

Nowe święto państwowe w Polsce 10 września

10 września nowe święto państwowe w Polsce - Narodowy Dzień Wspomnienia Gehenny Polskich Dzieci Wojny. Obchodziliśmy je po raz pierwszy w ubiegłym roku. Święto państwowe ustanowione zostało dla upamiętnienia dziecięcych więźniów niemieckiego obozu z ul. Przemysłowej w Łodzi. Ustanowiono je, aby oddać hołd dzieciom zamordowanym i skrzywdzonym przez okupantów podczas II wojny światowej.

Nowe święto - Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny - nawiązuje do przeprowadzonych w 1943 r. przez okupacyjne władze niemieckie masowych aresztowań dzieci w wielkopolskiej miejscowości Mosina. W ramach "sprawy mosińskiej" aresztowano łącznie kilkaset osób. Ponad czterdzieścioro dzieci osadzonych zostało na ul. Przemysłowej, w niemieckim obozie koncentracyjnym dla dzieci polskich w zajętej przez Niemców Łodzi. Były tam traktowane z niezwykłym okrucieństwem - zmuszano je do ciężkiej pracy, dzieci były głodzone, karane fizycznie i torturowane.

Jak tłumaczyli autorzy projektu uchwały o ustanowieniu Narodowego Dnia wspomnienia gehenny polskich Dzieci Wojny, "gehenna Polskich Dzieci Wojny, związana z okrucieństwem II wojny światowej ze strony obu totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego, niewystarczająco jest obecna w świadomości współczesnych Polaków, mimo, że dotyczy pokolenia naszych Dziadów i Babć."

10 września - nowe święto państwowe w Polsce. Czy to dzień wolny od pracy?

Narodowy Dzień Wspomnienia Gehenny Polskich Dzieci Wojny obchodzony jest w Polsce 10 września. Nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Za święto wypadające w niedzielę pracownikowi nie przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy.

To Cię teraz może zainteresować

Dlaczego nowe święto państwowe - Narodowy Dzień Wspomnienia Gehenny Polskich Dzieci Wojny - przypada 10 września? Termin ten "jest związany z przeprowadzonymi w 1943 r. przez okupacyjne władze niemieckie masowymi aresztowaniami dzieci w wielkopolskiej miejscowości Mosina. Tak zwana sprawa mosińska (niem. Sache Moschin) stanowiła swoiste przedłużenie aresztowań, będących następstwem ujęcia i egzekucji członków Związku Odwetu Okręgu Poznań ZWZ-AK zgrupowanych wokół dr. Franciszka Witaszka. Obejmowała aresztowanie przez niemiecką Tajną Policję Państwową (Gestapo) kilkuset polskich mieszkańców podpoznańskiej Mosiny i okolic w związku z oskarżeniem ich o działalność skierowaną przeciwko III Rzeszy. Ujęci mieszkańcy Mosiny stali się następnie ofiarami m.in. obozów w: Żabikowie, KL Auschwitz, KL Dachau, KL Mauthausen oraz innych niemieckich miejsc kaźni. Aresztowania przebiegały w roku 1943, a ich apogeum nastąpiło 9 września tego roku. 10 września, z kolei, doszło do zatrzymania kilkudziesięciu dzieci osób aresztowanych dzień wcześniej. Co najmniej 43 spośród nich zostało następnie osadzonych jako tak zwane Terroristenkinder w niemieckim obozie koncentracyjnym dla dzieci polskich w Lodzi (Polen-Jugendverwahrlager Litzmannstadt), stając się współwięźniami dzieci pochodzących także z innych regionów okupowanej Polski, m.in. ze Śląska, Zamojszczyzny, Polski Centralnej (Lodzi, Warszawy) czy Małopolski (Kraków)." - wyjaśnili wnioskodawcy.

- Wydaje się, że wybór 10 września jako terminu obchodów Narodowego Dnia Dzieci Wojny odpowiadałby przesłance celowości nowo ustanowionego święta państwowego, szczególnie w szeroko rozumianym wymiarze edukacyjnym i wychowawczym. Pozwalałby na prezentację problematyki martyrologii dzieci polskich, tak w obrębie systemu edukacji szkolnej, jak i w przestrzeni medialnej, jako jeden z najważniejszych aspektów represji okupantów wobec Polaków w okresie dmgiej wojny światowej - napisano w projekcie ustawy.

Dni wolne od pracy 2024

Święto państwowe nie musi być dniem wolnym od pracy. Obecnie zgodnie z ustawą, dniami wolnymi od pracy są tylko trzy święta państwowe (narodowe):

  • 1 maja,
  • 3 maja (Święto Narodowe Trzeciego Maja)
  • 11 listopada (Narodowe Święto Niepodległości).

Dni ustawowo wolne od pracy w Polsce:

  • niedziele
  • 1 stycznia - Nowy Rok
  • 6 stycznia - Święto Trzech Króli
  • pierwszy dzień Wielkanocy
  • drugi dzień Wielkanocy
  • 1 maja - święto państwowe
  • 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja
  • pierwszy dzień Zielonych Świątek
  • Boże Ciało
  • 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
  • 1 listopada - Wszystkich Świętych
  • 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości
  • 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia
  • 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska