Teledetekcja w praktyce jest tematem, którym ostatnio szczególnie interesował się Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, organizując konferencję na ten temat. Wziął w niej udział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski: – Kontynuujemy dyskusję dotyczącą tego, jak wykorzystywać w rolnictwie nowe technologie, które oferuje nam współczesny świat. Zmiany powinny rozpocząć się od elity polskiego rolnictwa, dlatego państwowe spółki powinny dawać przykład jak korzystać z innowacyjnych rozwiązań dostępnych na rynku - mówił szef resortu.
Jakie może być praktyczne wykorzystanie obrazowań satelitarnych w rolnictwie? Podczas spotkania 14 czerwca padło kilka przykładów. "Dzięki wykorzystaniu zdjęć pochodzących z satelit wysokiej rozdzielczości można mieć wpływ na zwiększenie produkcji roślinnej oraz skuteczne rozplanowanie nawożenia", przekonuje kOWR.
Do czego mogą służyć zdjęcia satelitarne? Praktyczne zastosowania:
- do analizy wielkości obszarów i stopnia wpływu suszy na uprawy rolne,
- projektowania nawodnień terenów uprawnych
- badań kwasowości gleby
- do oceny strat w plonach powstałych na skutek warunków pogodowych (przymrozki, podtopienia, susza) lub szkodami spowodowanymi przez dziką zwierzynę oraz szkodniki.
– Z moich doświadczeń, również z kontaktów z ministrami rolnictwa z innych krajów, dochodzę do wniosku, że jeżeli nie będziemy umieli skorzystać z tego, co rozwój cywilizacyjny i nowe technologie oferują, to przegramy z konkurencją i w sposób trwały będziemy odtwarzali to, co robią inni – stwierdził Jan Krzysztof Ardanowski. Według ministra to właśnie państwowe spółki powinny dawać przykład jak korzystać z innowacyjnych rozwiązań dostępnych na rynku.
Źródło: KOWR, MRiRW
To Cię może też zainteresować
