Badania densytometryczne stosowane są w diagnostyce oraz monitorowaniu przebiegu osteoporozy pierwotnej i wtórnej. Umożliwia wykrycie zmian zachodzących w tkance kostnej na bardzo wczesnym etapie.
Wskazaniem do takiego badania są, m.in.: wiek (kobiety w okresie menopauzy i po, oraz mężczyźni po 60 roku życia). Badanie zalecane jest osobom, w których diecie mało wapnia i witaminy D w diecie (np. z powodu nietolerancji i alergii pokarmowych, oraz tym, którzy złamali kość po minimalnym urazie.
Wskazaniem do badania gęstości kości jest też niska masa urodzeniowa, nadczynność tarczycy bądź przytarczyc, cukrzyca, zespół Cushinga, choroby nerek, choroby reumatyczne, choroby reumatologiczne, a także bóle kręgosłupa, i zmiany zwyrodnieniowe w kręgach.
Badanie trwa około 15 minut i polega na prześwietleniu kości (biodrowej i/lub odcinka lędźwiowego kręgosłupa) w pozycji leżącej.
Pracownia densytometrii funkcjonować będzie od jutra. Można zarejestrować się telefonicznie pod nr tel. 41 240 0000 od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 18.
Ale to nie jest tak, że na badanie można zapisać się ot tak, bez skierowania. - A skierowanie może wydać jedynie lekarz z naszego szpitala - zaznacza Przemysław Leśniewski, dyrektor Nowego Szpitala. - Dodam, że funkcjonuje w szpitalu poradnia leczenia osteoporozy. Jeśli lekarz pierwszego kontaktu, albo inny, specjalista np. reumatolog, ginekolog, uzna, że ktoś cierpi na tę chorobę, to może skierować pacjenta do naszej poradni. Tutaj lekarz, jeśli będzie taka konieczność, zleci badanie gęstości kości.
