Ta nieprawidłowość polega na używaniu zwrotu typu: "Pani Anno, Panie Andrzeju" i tym podobnych.
"Należy zaznaczyć, że zasady etyki zawodowej nakazują policjantowi we wszystkich swoich działaniach przestrzegać zasad poprawnego zachowania i kultury osobistej" - czytamy w piśmie przesłanym do wszystkich naczelników ruchu drogowego komend wojewódzkich policji. "Wskazanym jest zatem to, aby w toku wykonywania obowiązków służbowych, policjant stosował się do tych zasad i używał w stosunku do osób kontrolowanych zwrotów grzecznościowych. Nie jest natomiast uzasadnione wzbogacanie formy "Pan'Pani" imieniem danej osoby. Może to wzbudzić w kontrolowanym dyskomfort i poczucie zmniejszonego dystansu między nimi a policjantem, w sytuacji i tak często mało komfortowej dla kontrolowanego".
Czytaj także: Kontrola drogowa. Policjant teraz nagra jej przebieg kamerą
Informacja przedostała się już do portali społecznościowych. Komentarze są zróżnicowane... Jedni podkreślają, ze policjanci nie powinno zwracać się do kontrolowanego po imieniu zwłaszcza wtedy, gdy ten jest znacząco starszy od funkcjonariuszy.
Czytaj także: JAK SIĘ OBRONIĆ W CZASIE KONTROLI DROGOWEJ?
Inni, zapewne reprezentujący służby mundurowe piszą np. tak: "Jak tak dalej pójdzie, niedługo trzeba będzie zwracać się: Miłościwy Panie, czy było by przesadą gdybym poprosił o pańskie imię i nazwisko?".
Ktoś inny pisze: "Wpierw należałoby przypomnieć niektórym przełożonym zasady etyki i sposób zwracania się do swoich podwładnych".
Wypadki drogowe. Jak udzielić pierwszej pomocy?
