Przepisy regulujące pracę zdalną pojawiły się w nowelizacji kodeksu pracy. Mają obowiązywać od 1 marca 2023 roku. Co się zmieni?
Rynek pracy na przestrzeni lat zmienił się diametralnie. Głównie za sprawą pandemii, która zmusiła wielu pracodawców do wprowadzenia takich rozwiązań. Obecnie co druga firma oferuje pracę w trybie zdalnym lub hybrydowym. W nowym kodeksie pracy pojawił się rozdział poświęcony regulacjom pracy zdalnej.
Dotychczas ten model pracy odbywał się poza regulacją Kodeksu pracy, a następnie na podstawie przepisów o Covid. Nowelizacja wprowadza nie tylko szereg zasad wykonywania pracy zdalnej, ale i obowiązek udokumentowania pracy wykonanej w domu. Ponadto praca zdalna będzie mogła już być uzgodniona przy zawieraniu umowy o pracę. Osoby zatrudnione będą musiały złożyć wniosek o pracę zdalną.
Nowe zasady pracy zdalnej w 2023 roku - lista
Na podstawie zmian wprowadzonych do Kodeksy pracy, od 1 marca 2023 roku, każdy pracownik zyska prawo do 24 dni pracy zdalnej na żądanie w ciągu roku kalendarzowego. Co się jeszcze zmieni? Zobacz w naszej galerii, na jakich zasadach będzie odbywała się praca zdalna w 2023 roku.
Obowiązki pracodawcy wobec pracownika pracującego zdalnie od 1 marca 2023 roku:
- Pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikowi materiały i narzędzia niezbędne do wykonania pracy
- Zapewnić instalacje, serwis oraz konserwacje urządzeń niezbędnych do wykonywania pracy
- Pokryć koszty energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych
- Pokryć koszty związane bezpośrednio z wykonywaniem pracy zdalnej
- Zapewnić pracownikowi szkolenia i pomoc techniczną
- Ustalić wysokość ekwiwalentu pieniężnego za wykorzystanie prywatnego laptopa oraz innych materiałów niezapewnionych przez pracodawcę
