Do końca października system będzie działał w 300 autobusach i tramwajach MZK. Jest całkowicie bezpieczny dla posiadaczy kart. Dzięki innowacyjnemu systemowi poboru opłat w komunikacji miejskiej Bydgoszcz awansuje do czołówki europejskich miast, wykorzystujących najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania w tym obszarze. - Dzisiejsze wprowadzenie systemu do elektronicznego zakupu biletów, to kolejny etap w rozwoju bydgoskiej komunikacji. To duży komfort dla mieszkańców, którzy korzystają z autobusów, oraz dla turystów - mówił dziś Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.
Open Payment System, w ramach którego realizowana będzie dystrybucja biletów, to przede wszystkich uproszczenie procesu zakupu uprawnienia do przejazdu komunikacją miejską. Działanie opracowanego przez Mennicę Polską rozwiązania ogranicza się do dwóch kroków - wyboru odpowiedniego biletu na dotykowym ekranie, a następnie zbliżenia karty płatniczej do czytnika, które równoznaczne jest z nabyciem i skasowaniem biletu, a tym samym uzyskaniem uprawnienia do przejazdu.
- Zbliżeniowa karta płatnicza w pełni zastępuje tradycyjny bilet papierowy. W obliczu rosnącej popularności płatności zbliżeniowych w Polsce, system wykorzystujący tę technologię to trafna odpowiedź na trendy rynkowe - mówi Jacek Sieński, Dyrektor Działu Handlowego Płatności Elektronicznych Mennicy Polskiej. - Zakup biletu w elektronicznej formie trwa ułamki sekund, a bezpieczeństwo każdej transakcji z użyciem nowego systemu zgodne jest ze standardami organizacji płatniczych Visa i Mastercard, co daje komunikacji miejskiej gwarancję najwyżej jakości i bezpieczeństwa. A na tym nam przede wszystkim zależy - podkreśla.
Ważne jest podkreślenie, że nowe urządzenia sprzedają bilety jedynie w formie elektronicznej. Przy korzystaniu z tego kanału dystrybucji nie ma możliwości zakupu biletów „na zapas”, a bilety czasowe obowiązują od momentu zakupu.
W Open Payment System karta płatnicza jest wyłącznie identyfikatorem transakcji. Dane karty są automatycznie szyfrowane w momencie zbliżenia karty do biletomatu w autobusie czy tramwaju i są zapisane w systemie. Kontrola biletów jest prosta - wystarczy przyłożyć do czytnika kontrolerskiego kartę (lub telefon), którą przeprowadziliśmy transakcję. Specjalne czytniki sprawdzą, czy daną kartą został zakupiony bilet na przejazd. Kontroler otrzymuje z systemu wyłącznie informacje dotyczące biletu przypisanego do karty płatniczej. Nie ma zatem podstaw do obaw o prywatność i bezpieczeństwo danych karty.
Umowa pomiędzy Mennicą Polską S.A. a Urzędem Miasta Bydgoszcz zakłada wyposażenie wszystkich pojazdów komunikacji miejskiej w nowoczesne automaty biletowe. Czytniki będą umożliwiały nie tylko opłaty za przejazd jednorazowy i czasowy, ale również sprawdzenie stanu Bydgoskiej Karty Miejskiej, czy zakodowanie na niej okresowego biletu nabytego przez internet.
W tych sytuacjach nie możemy wziąć ślubu kościelnego. Zobacz...
Nasz Flesz - kiedy należy zmienić opony?
