Nie potrafię zrozumieć, dlaczego przez ostatnie 70 lat nikt nie zbudował w tym regionie tradycyjnego, śląskiego domu – mówił wczoraj Jan Żyła, prezes spółki Śląski Dom. – Osiedle, które tu zbudowaliśmy, jest próbą odgadnięcia, jak rozwijałoby się śląskie budownictwo, gdyby nie wojna i długie lata komunizmu. Chcemy przerwać proces szpecenia śląskich wsi chaotycznym budownictwem, które nie ma nic wspólnego z miejscową tradycją.
Domy typowe dla opolskiej wsi
Sześć białych domów stojących przy malowniczej drodze w pobliżu Jeziora Turawskiego do złudzenia przypomina typowe „jamniki", wydłużone budynki, jakie można spotkać w prawie każdej opolskiej wiosce. Zwieńczone pokrytymi czerwoną dachówką dwuspadowymi dachami ustawione są w równej odległości od drogi. Otoczone płotami, przed którymi stoją zbite z kilku desek ławeczki, a droga do ich wnętrza prowadzi przez „laubę" – charakterystyczną dla śląskich domów dobudówkę przed drzwiami.
– Innym wyróżniającym detalem budownictwa na Opolszczyźnie jest charakterystyczny ceglany gzyms przechodzący z frontu na stronę szczytową domu – mówi architekt Grzegorz Gołębiowski. – Zachowaliśmy ten element w prostej, nowoczesnej formie, jako swoisty symbol unikalności śląskiego budownictwa.
Czytaj więcej:
https://regiodom.pl/domy-to-czesc-slaskiej-tozsamosci/ar/c9-15549908