https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesny węzeł na al. Solidarności

Wojciech Giedrys
Do 2011 r. na al. Solidarności powstanie nowoczesny węzeł przesiadkowy, na którym będą się zatrzymywać autobusy i tramwaje. Przedsięwzięcie oszacowano na 10 mln zł.

Al. Solidarności w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy zmieni się w główny węzeł przesiadkowy. Na trakt znów wrócą tramwaje. Pobiegnie nim nowa linia tramwajowa łączącą wschodnie osiedla z kampusem uniwersyteckim. Część jezdni będzie dostępna wyłącznie dla autobusów i tramwajów.

Na wspólnym pasie zostanie ułożona kostka brukowa nawiązująca do zabytkowego otoczenia. Obok niego pojawią się perony i wiaty przystankowe podobne do tych, które stoją na al. Solidarności. Pod nimi zostaną zamontowane automaty z biletami. Według szacunków przebudowa traktu na węzeł pochłonie ok. 10 mln zł. Inwestycja jest częścią projektu "Rozwój sieci komunikacji tramwajowej w Toruniu w latach 2007-2013', który będzie finansowany ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Przedsięwzięci ma ruszyć w przyszłym roku. Mieszkańcy Torunia skorzystają więc z nowej platformy w 2011 r.

Stawiają na tramwaje

- Zgodnie z europejską tendencją chcemy stawiać na rozwój transportu szynowego, który jest szybki, ekologiczny i pozwala mieszkańcom przemieszczać się z jednego na drugi koniec miasta bez konieczności stania w korkach - mówi Agnieszka Pietrzak, rzecznik prezydenta Torunia. - Chcemy podnieść rangę węzła, który dzisiaj funkcjonuje na al. Solidarności. Zostanie on wzbogacony o linię łączącą Skarpę z Bielanami.

Gdy platforma zostanie oddana do użytku, na znaczeniu straci pl. Rapackiego, który w tej chwili jest jednym z najważniejszych węzłów komunikacyjnych w naszym mieście. Większość pasażerów Miejskiego Zakładu Komunikacji będzie czekać na autobus lub tramwaj na al. Solidarności, bo właśnie tam będą się krzyżować główne trasy. Poza tym jest szansa, że torowisko przy al. Solidarności posłuży także dla innej linii tramwajowej biegnącej do północnych osiedli. Magistrat przymierza się do budowy połączenia tramwajowego na osiedle, które ma powstać po dawnej Jednostce Armii Radzieckiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

x
xyz2
jasne... może by się wpierw zajęli zmniejszeniem natężenia ruchu na skrzyżowaniu czerwona droga - al solidarności (czytaj wybudowali nowy most) - teraz to nie ma tygodnia żeby jakiejś stłuczki tam nie było, a tramwaj jeździ tylko wzdłuż czerwonej drogi - ciekawe co będzie jak będą jeszcze zakręty + ew linia w stronę jar-u, do tego fajnie zakorkowane ulice w oczekiwaniu na "swoją" kolej...
z tego co pamiętam al jp2 miała być przedłużana aż do chełmińskiej - może np by to najpierw zrobili - nie... "oni" czekają aż im właściciel terenu przy uniwersamie sam wybuduję tę część...
powodzenia w obydwu przypadkach życzę
n
nick
jestem za, dodatkowo mogłyby tam kursować np Komfortbusy itp., a al. Solidarności oddać pieszym
s
stantrzc
Bardzo fajnie, tylko że w proponowanej lokalizacji węzeł ów służył będzie głównie pasażerom komunikacji miejskiej, tymczasem z boku pozostawia się dworzec autobusowy. Nie lepiej węzeł przesiadkowy zbudować na Uniwersyteckiej? Ta ulica już ma tory tramwajowe, jest mniej ruchliwa od al. Solidarności, z łatwym dostępem do Centrum, do dworca autobusowego i do dworca kolejowego Toruń Miasto. Poza tym istnieje możliwość dobudowy peronów, dojazdów, chodników po wschodniej stronie tej ulicy. Al. Solidarności po przebudowie praktycznie straci charakter dogodnej ulicy dojazdowej do Starego Miasta, bo jej część trzeba będzie zamknąć dla ruchu samochodów osobowych.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska