https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Noworodki bezpieczne

Bogumił Drogorób
Ewa Skonieczna, bakteriolog brodnickiej PPIS.
Ewa Skonieczna, bakteriolog brodnickiej PPIS. Paweł Kędzia
Przypadki śmierci noworodków w jednym z łódzkich szpitali wywołały natychmiastową reakcję Krajowego Inspektora Sanitarnego. Kontrole objęły naturalnie szpitale w regionie.

     Nowe Miasto Lubawskie
     
Trzyosobowa komisja stwierdziła, że ogólny stan sanitarny oddziału noworodków nie budzi zastrzeżeń. Placówka wyposażona jest dostatecznie w środki dezynfekcyjne oraz sprzęt potrzebny do odkażania. Sprzęt wielokrotnego użytku pakowany jest na oddziale w opakowania papierowo-foliowe i sterylizowany w centralnej sterylizatorni. Epidemiolodzy wykonali kilkanaście badań bakteryjnych, nie stwierdzając niedopuszczalnych zanieczyszczeń bakteryjnych w żadnym z wymazów. Najbardziej istotna uwaga - w szpitalu nie opracowano dotychczas właściwych procedur zapewniających ochronę przed szerzeniem się zakażeń zakładowych! Rozpowszechniono jedynie instrukcje: mycia i odkażania rąk, dezynfekcji narzędzi, postępowania z odpadami, postępowania w przypadku skaleczenia, sprzątania pomieszczeń. W tej sprawie wszczęto postępowanie administracyjne w celu wyegzekwowania poprawy tej sytuacji.
     W zeszłym roku na 607 urodzeń nastąpił 1 zgon noworodka. Przyczyna: wcześniactwo, niewydolność krążeniowo-oddechowa.
     Brodnica
     
Na oddziale położniczo-noworodkowym stwierdzono, że powierzchnie 7 sal (20 łóżek) są zbyt małe i nie mieszczą się w granicach norm. Nie jest zachowana funkcjonalność części położniczej oddziału. Nie posiada on wydzielonego pododdziału aseptycznego oraz septycznego wraz z zespołami porodowymi. Przy sali porodowej, w której odbywają się porody rodzinne, brakuje węzła sanitarnego. Kontrola wykazała także nieszczelne okna, częściowo zniszczone drzwi na oddziale noworodkowym, zacieki na suficie w dyżurce pielęgniarek i na korytarzu. Ostatni remont malarski przeprowadzono tam cztery lata temu.
     Oddział jest wyposażony w wystarczającą ilość sprzętu jednorazowego użytku, nie stwierdzono przeterminowanego materiału medycznego, także faktu resterylizacji sprzętu jednorazowego użytku. Sterylizacja odbywa się w urządzeniu na suche i gorące powietrze. - Wprawdzie najbardziej bezpieczny jest autoklaw, sterylizator na parę wodną i są trzy takie urządzenia w szpitalu, dobrze byłoby, gdyby znajdowały się na każdym oddziale. Tu jednak dotykamy spraw finansowych, są to dość drogie urządzenia - mówi Danuta Kowalkowska-Szramka, kierownik oddziału epidemiologicznego Państwowej Powiatowej Inspekcji Sanitarnej w Brodnicy.
     Podkreślić należy fakt, że stosowane są wszystkie procedury sanitarno-higieniczne, wewnętrzna kontrola zakażeń przeprowadzana jest przynajmniej raz na dwa miesiące na oddziałach wzmożonego reżimu sanitarnego. Na 708 noworodków w ubiegłym roku zanotowano dwa zgony, z podobnych przyczyn co w Nowym Mieście Lubawskim. Mimo, że brodnicki szpital funkcjonuje w trudnych warunkach podkreśla się właściwą organizację pracy. I co najważniejsze - ujemny wynik kontroli czystości mikrobiologicznej.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska