Nowy dom do rozbiórki, bo miasto planuje inwestycję

wb
Dorota Witkowska mówi: ADM nie ma ekspertyzy, a ocena stanu technicznego jest nierzetelna
Dorota Witkowska mówi: ADM nie ma ekspertyzy, a ocena stanu technicznego jest nierzetelna Filip Kowalkowski
Udostępnij:
W 2006 roku rozbudowali swój dom, a dziewięć lat później usłyszeli, że muszą go opuścić. Miasto chce bowiem sprzedać działkę pod nowe inwestycje.

Dorota Witkowska wraz z mężem i czwórką dzieci mieszka w oficynie kamienicy przy ulicy Grunwaldzkiej 119. Rodzina wprowadziła się tam pod koniec lat 80. ubiegłego stulecia. - Dom był zniszczony, więc na własny koszt przeprowadziliśmy w nim gruntowny remont. W 2006 roku za zgodą ADM i prezydenta miasta z własnych pieniędzy wykonaliśmy nadbudowę. Dzięki naszemu wysiłkowi mamy 5 pokojów i ponad 90 mkw. do dyspozycji - tłumaczy kobieta.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

Dom trzeba opuścić

W lipcu 2015 roku pani Dorota, a także jej sąsiedzi mieszkający w kamienicach przy ulicy Grunwaldzkiej 119, 121 i 123 dostali pismo od sekretarza miasta z informacją o tym, że powinni opuścić swoje mieszkania. Do pisma dołączone były wnioski o przyznanie lokalu z ADM. - Wszyscy sąsiedzi z tego skorzystali, ponieważ ich kamienice były w kiepskim stanie, nie było w nich ogrzewania miejskiego, tylko stare piece. Szybko dostali przydziały do lepszych, wyremontowanych mieszkań. Na miejscu została tylko moja rodzina. Nie chcieliśmy bowiem opuszczać nowego domu, który ledwo co rozbudowaliśmy - mówi.

Pani Dorota i jej rodzina czekają na eksmisję. - Żal nam opuszczać dom, w który zainwestowaliśmy tyle pieniędzy. Dziwi mnie, że dziesięć lat temu dom można było rozbudować, a dziś mimo braku ekspertyzy, zleca się zrównanie się go z ziemią - mówi rozżalona kobieta. - ADM oferowała mi inny lokal, choć nawet o niego nie wnioskowałam, przedziwne prawda? Był jednak dużo mniejszy i gorszy, nie pomieścilibyśmy się. Wystąpiłam natomiast do sądu o przeniesienie własności budynku, w którym mieszkam, chcę go kupić wraz z działką. Niech miasto zburzy starą kamienicę, ale zostawią moją oficynę - wyjaśnia.

Remont się nie opłaca

W sprawie państwa Witkowskich w ratuszu interweniował radny Szymon Róg. Wyjaśnień w tej sprawie udzieliła wiceprezydent Bydgoszczy Anna Mackiewicz. - Zarówno właściciel tych trzech kamienic, jak i jego zarządca nie są w posiadaniu ekspertyzy stanu technicznego nieruchomości sporządzonej przez rzeczoznawcę majątkowego, tym niemniej oceny stanu technicznego obiektów dokonały służby techniczne Administracji Domów Miejskich w maju 2014 roku. Wypracowane w jej rezultacie wnioski nie wykluczają podjęcia innych działań niż likwidacja zabudowań, aczkolwiek ich stan techniczny, rok budowy, sposób eksploatacji oraz rodzaj i jakość materiałów, z których zostały wzniesione, wskazują na konieczność przeprowadzenie szerokiego zakresu remontu, a właściwie przebudowy. Koszt takiego przedsięwzięcia w kontekście pozyskanej w jego wyniku powierzchni mieszkaniowej wskazuje na jego ekonomiczną nieopłacalność - wyjaśnia wiceprezydent.

Anna Mackiewicz informuje także, że nie da się wydzielić oficyny państwa Witkowskich na osobą działkę. - Ze względu na rodzaj zabudowy, rozmieszczenia budynków, lokalizację wspólnego uzbrojenia, parametry i wielkość działki nie ma możliwości wydzielenia oficyny mieszkalnej z terenem umożliwiającym jego prawidłowe i racjonalne zagospodarowanie jako działki budowlanej - rozstrzyga wiceprezydent.

Miasto zamierza w drodze przetargu sprzedać nieruchomości, na której stoją kamienice. Trenem tym są zainteresowane władze Biznes Parku, który sąsiaduje z działkami. Biznes się rozwija, a główny najemca - firma Atos - wciąż rekrutuje i potrzebuje dodatkowej przestrzeni pod nową powierzchnię biurową.

CoolTour - Ogólnopolski Magazyn Kulturalny.

Wideo

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
kłopocik
W dniu 31.01.2017 o 18:43, Janek napisał:

wyburzyć te rudery jak najszybciej. Ta okolica wygląda jak slamsy. Tylko należy pokryć straty obecnym właścicielom i po sprawie.

70 lat zaniedbań ze strony Miasta, a czynsz biorą

G
Gość

W przypadku sprzedaży nieruchomości komunalnych lokatorom należy się pierwszeństwo w nabyciu- ustawa o gospodarce nieruchomościami z 2001 r

o
oj oj

Takie "rudery" to większa część miasta, wszystkie należy wyburzyć???? kto odpowiada za brak remontu ??? nie ADM czasami??? sami nic nie robią??? Prywaciarzy karają za brak nowej elewacji np

k
kool

masz race, a może o to chodziło, by za niewielkie pieniądze dobudować a potem wykupić po okazjonalnej cenie....

z drugiej strony urząd wydaje pozwolenia, a potem odbiera....

 
W dniu 31.01.2017 o 10:57, mowiecomysle napisał:

a mnie smieszy ze pani ktora miała swiadomośc ze dom nigdy nie bedzie jej zdecydowała sie na rozbudowe nie swojej nieruchomosci przeciez to było oczywiste ze jak sie nieda wykupic czegos na własnosc czy to budynku czy dzialki to nie warto w to inwestowac

 

J
Janek

wyburzyć te rudery jak najszybciej. Ta okolica wygląda jak slamsy. Tylko należy pokryć straty obecnym właścicielom i po sprawie.

m
mowiecomysle

a mnie smieszy ze pani ktora miała swiadomośc ze dom nigdy nie bedzie jej zdecydowała sie na rozbudowe nie swojej nieruchomosci przeciez to było oczywiste ze jak sie nieda wykupic czegos na własnosc czy to budynku czy dzialki to nie warto w to inwestowac

G
Gość

Doskonały przykład na to gdzie władza ma Obywateli. Brak sensownych planów zagospodarowania terenu prowadzi właśnie do takich sytuacji. Miasto się nie popisało a odpowiadać za ten stan rzeczy powinni urzędnicy, którzy w 2006 roku wydali pozwolenie na rozbudowę a także ówczesne władze miejskie, że nie przygotowały planów zagospodarowania terenu co w efekcie doprowadziło do takiej sytuacji. Polsce daleko jeszcze do standardów normalnego kraju. 

B
Brze...

Przeprogramowanie systemów prądotwórczych na styl zachodni systemów Południowej Ameryki Północnej

 

   Poglądy na nasz temat dotyczące nowych stron internetowych powinno nam pomagać zdobywać nowe systemowe połączenie nowych technologii pędnych dotyczących nowych systemów twórczych w nowych systemach prądotwórczych naszych nowych znajomych ze Wschodu Europy a nie z europy zachodniej ponieważ nowemu państwu europejskiemu powinno mieć się do powiedzenia nowym językiem zachodu nowe systemy etyczne dotyczące nowego systemu etycznego do którego przygotowany jest nowy system eteryczny nowego poglądu na świat pędny i nowy system ekonomiczny do którego powinno się dokładać nowy system ekonomiczny i system prawny o którym powinno się mówić że jest nowym systemem prawnym i ekonomicznym do którego powinno się dodawać nowy system małomiasteczkowy i system wsi Polskiej jako nowy system prawny i polityczny system ekonomiczny do którego powinno się dodawać nowy system pokolenia plus pięćset i dodawać nowy system podpatrywany z zachodu o podłożu ekonomicznym i prawnym do jakiego powinno się dodawać nowy system prawny i podpatrywany system ekonomiczny z Austrii i Włoch na podbudowie ekonomicznego systemu prawnego do podbudowy prawnej podbudowy ekonomicznej jak wyżej i poniżej do pojęcia nowego systemu prawnego o podbudowie nowego systemu prawnego i podbudowie nowego systemu ekonomicznego o podbudowie systemu ekonomicznego do kwadratu tego systemu u którego podłoża powinno się znaleźć nowy system ekonomiczno prawny i ekonomiczno przemysłowy do podbudowy tego kwadratu Do produkcji tego systemu ekonomicznego powinno się używać nowych systemów ekonomicznych i systemów prawnych zasiedziałych w starej Ameryce Południowej Afryki a nie do pokolenia plus pięćdziesiąt na którym powinno wieszać się psy i ograniczać ich pensję przed emeryturą z tego względu iż są nowymi narybkami ekonomicznymi nowego systemu prawnego do którego powinno się dodawać nowy system pożyczkowy i ich nim osaczać na nowych warunkach dedziowych i ekonomicznych do depresji włącznie a nie dodawać nowy system opatrunkowy zakładając iż nowy system wewnętrznego działania karbówki pozwoli na pracownikach Przedsiębiorstw GE   SU do perwersyjnych działań po WA   CIE i w WA   CIE. 1725

 
d
detok

To się nazywa pomoc władzy dla obywateli !!! Zapamiętajcie ich do najbliższych wyborów juz za rok !!!!

Dodaj ogłoszenie