Wideo. Zakup mieszkania coraz droższy
Budowa obwodnicy Golubia-Dobrzynia
- Rozpoczynamy działania, dzięki którym mieszkańcy Golubia-Dobrzynia zyskają obwodnicę umożliwiającą wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza centrum. W mieście o bogatej historii, w którym w styczniu odbyły się wojewódzkie obchody setnej rocznicy powrotu Kujaw i Pomorza do macierzy, powstanie także rondo, które ułatwi ruch i poprawi bezpieczeństwo w ścisłym centrum miasta – zapewnia Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.
W poniedziałek 16 listopada w Toruniu cztery samorządy (województwo kujawsko-pomorskie, powiat golubsko-dobrzyński, miasto Golub-Dobrzyń i gmina Golub-Dobrzyń) podpisały list intencyjny w sprawie realizacji inwestycji.
- Na terenie powiatu golubsko-dobrzyńskiego udało się nam zrealizować wiele ważnych inwestycji drogowych. Część z nich była możliwa dzięki dobrej współpracy z samorządem lokalnym. Te doświadczenia chcemy wykorzystać przy kolejnym wyzwaniu – budowie obwodnicy Golubia-Dobrzynia. To jedno z kluczowych zadań w tej części województwa, inwestycja wyczekiwana przez mieszkańców - mówi marszałek Piotr Całbecki.
Podczas spotkania w Toruniu powiat golubsko-dobrzyński reprezentowali: starosta golubsko-dobrzyński Franciszek Gutowski, wicestarosta Danuta Malecka, burmistrz Golubia-Dobrzynia Mariusz Piątkowski i wójt gminy Golub-Dobrzyń Marek Ryłowicz.
- Dzisiejsze porozumienie określa podział finansowych zobowiązań. To istotne, że przy dużych projektach możemy liczyć na współpracę z samorządami lokalnymi. Inwestycje są kosztowne, a zależy nam, by modernizować drogi w regionie w oparciu o możliwie najwyższe standardy – zaznacza wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.
Pierwszym etapem ma być opracowanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego dla budowy obwodnicy Golubia-Dobrzynia. Wskaże ono możliwe warianty przebiegu trasy oraz jej parametry techniczne. Wiadomo już, że obwodnica ma być zaliczona do kategorii dróg wojewódzkich. Za przygotowanie dokumentu po równo zapłacą 4 samorządy – województwo, powiat, gmina i miasto. Mają one także działać na rzecz pozyskania na realizację inwestycji funduszy krajowych i zewnętrznych. Liderem zadania jest samorząd województwa, a w jego imieniu działa Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy.
- Opracowanie będzie wstępem do dalszych działań umożliwiających stworzenie nowego połączenia drogowego w powiecie golubsko-dobrzyńskim. Budowa obwodnic rozwiązuje wiele problemów: umożliwia wyprowadzenie ruchu tirów poza ścisłe centrum miasta, zmniejsza hałas, poprawia bezpieczeństwo i komunikację na drogach – informują Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.
Mieszkańcy Golubia-Dobrzynia od lat czekają na obwodnicę. „Papierowe” deklaracje w tej sprawie już były.
Ponad 10 lat temu władze miasta i województwa podpisały list intencyjny w sprawie budowy obwodnicy.
Po latach zmieniły się koncepcje, w znacznej części zabudowane zostały grunty i wracamy do punktu wyjścia – listu intencyjnego i studium.
Głosować można do 1 grudnia włącznie. Wyniki zaprezentujemy 2 grudnia.
Przebudowa dróg wojewódzkich w Golubiu-Dobrzyniu
Podczas spotkania w poniedziałek 16 listopada w Urzędzie Marszałkowskim podpisano także porozumienie dotyczące współpracy w zakresie budowy ronda na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego, Sokołowskiej i Szosy Rypińskiej w Golubiu-Dobrzyniu.
- Powstanie niezbędna dokumentacja projektowa, w oparciu o którą możliwe będzie uzyskanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. Zadanie będzie finansowane w równych częściach przez województwo kujawsko-pomorskie (lidera zadania), powiat golubsko-dobrzyński i miasto Golub Dobrzyń. Przygotowanie dokumentacji potrwa około dwóch lat. Wtedy możliwe będzie rozpoczęcie prac budowlanych. Każda ze stron sfinansuje 1/3 kosztów zadania. Rondo zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo na ruchliwym skrzyżowaniu, kierowcom ułatwi zawracanie, wpłynie też na redukcję prędkości podczas przejazdu przez to miejsce – wyjaśniają Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.
Najważniejsze inwestycje drogowe w ostatnich latach na terenie powiatu golubsko-dobrzyńskiego:
- modernizacja drogi wojewódzkiej nr 534 na odcinku Golub Dobrzyń – Cetki (koszt: 22 mln zł)
- modernizacja drogi wojewódzkiej nr 554 Golub-Dobrzyń - Kowalewo Pomorskie (15 mln zł)
- rozbudowa skrzyżowania ulic Wodnej, Zamkowej i gen. Józefa Hallera w Golubiu-Dobrzyniu (2,3 mln zł)
- przebudowa ul. Toruńskiej w Golubiu-Dobrzyniu – (1,2 mln zł)
- budowa ronda w Zbójnie (10 mln zł)
