Spis treści
Zmiany w 800 plus w 2025 roku
Ciągle pojawiają się informacje o możliwej likwidacji programu, bo nie przynosi zamierzonych efektów, czyli liczba urodzeń w Polsce ciągle spada. Rząd jednak zapowiedział, że w trakcie trwania aktualnej kadencji program nie jest zagrożony i nadal będzie realizowany.
Według wyliczeń ekspertów świadczenie aktualnie powinno wynosić 900 złotych, nie jest ono jednak waloryzowane. Od 2024 roku świadczenie wzrosło z 500 złotych do 800 złotych. Do końca aktualnego okresu rozliczeniowego nie są planowane zmiany. Przypomnijmy, że nowy okres rozliczeniowy zaczyna się 1 czerwca.
Tym osobom 800 plus nie zostanie wypłacone
800 plus to program, który miał zachęcić Polaków do powiększania rodziny i choć danych demograficznych nie poprawił to sytuacja finansowa wielu rodzin z dziećmi dzięki tym pieniądzom uległa poprawie. Zobaczcie w galerii poniżej, kto w 2025 roku nie dostanie pieniędzy:
Pieniędzy z programu 800 plus nie otrzymają także dzieci z Ukrainy, które nie wypełniają obowiązku szkolnego, który wprowadzono od 1 września 2024 roku.
Kiedy składać wnioski o 800 plus?
Świadczenie 800 plus jest wypłacane na wniosek rodzica, który składany jest raz do roku, a okres rozliczeniowy zaczyna się 1 czerwca i trwa do 31 maja kolejnego roku. Wnioski na kolejny okres świadczeniowy będzie można składać od 1 lutego 2025 roku do 30 kwietnia. Jeśli opiekunowie przekroczą ten termin nie zagwarantują sobie ciągłości wypłat. Ponownie wnioski będzie można złożyć jedynie online.
Przeczytaj: Pieniądze na dziecko od państwa. Oto świadczenia, które możemy otrzymać
Rodzice dzieci dopiero co narodzonych mają miesiąc na złożenie wniosku. Pierwsze świadczenie otrzymają z wyrównaniem w kwocie przeliczonej na dni. Jeśli dziecko urodziło się 1. dnia miesiąca otrzyma pełne świadczenie, jeśli 15. dnia to będzie to połowa.
Nie tylko 800 plus
Rodzice dzieci szczególnie tych najmłodszych mogą liczyć na jeszcze inne świadczenia, które z pewnością pomogą rodzinie. Od października 2024 roku działa program Aktywny rodzic, który zastąpił Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. To program, który przeznaczony jest dla wszystkich rodziców dzieci w wieku od 12 do 36 miesięcy. Wysokość świadczenia zależy jednak od sytuacji zawodowej rodziców. Pracujący otrzymują wyższe świadczenie.
