MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Decyzja radnych. Nowy prezydent Inowrocławia będzie zarabiał mniej niż poprzednik

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
Podczas sesji Rady Miejskiej Inowrocławia radny Jacek Tarczewski (na mównicy) apelował o godne wynagrodzenie dla prezydenta
Podczas sesji Rady Miejskiej Inowrocławia radny Jacek Tarczewski (na mównicy) apelował o godne wynagrodzenie dla prezydenta Dominik Fijałkowski
W czwartek, 16 maja, podczas II sesji Rady Miejskiej Inowrocławia radni przyjęli uchwałę o wynagrodzeniu prezydenta miasta. Arkadiusz Fajok będzie zarabiał mniej niż jego poprzednik.

Inicjatorem projektu uchwały o wynagrodzeniu nowo wybranego prezydenta był Patryk Kaźmierczak, przewodniczący rady. W dokumencie, jako podstawę prezydenckich poborów wpisano 10 tys. zł brutto, a wysokość dodatku funkcyjnego ustalono na 2000 zł brutto. Wywołało to dyskusję. Rafał Lewandowski z ugrupowania Arkadiusza Fajoka zgłosił wniosek, by podstawowe wynagrodzenie podnieść do 10 770 zł brutto, a dodatek funkcyjny do kwoty 3450 zł brutto.

- Zmiana ma doprowadzić do poziomu wynagrodzenia prezydenta Ryszarda Brejzy, którego stawki ustalono w listopadzie 2021 roku. Przede wszystkim chciałbym zwrócić uwagę na nieuzasadnioną propozycję zmniejszenia do 2000 złotych stawki dodatku - mówił Rafał Lewandowski.

Radny przypomniał, że swoją działalnością zawodową i społeczną Arkadiusz Fajok zdobył sobie ogromne uznanie inowrocławian, co przełożyło się na wyborczy wynik.

- Dlatego trzeba zadać pytanie, czy należy mu zmniejszyć dodatek w porównaniu do poprzedniego prezydenta. Czy to ma być forma kary czy pokuty za dotychczasowe osiągnięcia? - pytał radny Lewandowski.

Z kolei Robert Rychwicki z Trzeciej Drogi wnioskował o podniesienie zasadniczego wynagrodzenia z 10 tys. zł do 10 770 zł.

Pensja prezydenta Inowrocławia na poziomie wójta gminy Inowrocław?

Bartłomiej Stanisz z ugrupowania Arkadiusz Fajoka zwrócił natomiast uwagę na fakt, że przewodniczący rady przygotował projekt uchwały, który zakłada wynagrodzenie prezydenta Inowrocławia na poziomie wójta gminy Inowrocław.

- Z całym szacunkiem dla wójta gminy, ale uważam, że pan przewodniczący nie uwzględnił skali obowiązków i odpowiedzialności związanych z zarządzaniem dużym miastem, jakim jest Inowrocław - dodał radny Stanisz.

Zaznaczył też, że wynagrodzenie podobne temu, jakie otrzymywał prezydent Ryszard Brejza wypłacano potem osobom, które pełniły funkcje prezydenta Inowrocławia.

Prezydent, jako reprezentant miasta, powinien godnie zarabiać

Radny Jacek Tarczewski z PiS stwierdził natomiast: - Mamy procedować projekt uchwały w sprawie wynagrodzenia prezydenta Inowrocławia. W moim przekonaniu jest to absolutnie zbędne, gdyż taka uchwała w naszym mieście obowiązuje.

Według radnego Tarczewskiego przyzwoitością przy ustalaniu wynagrodzenia prezydenta byłoby zachowanie, jakie miało miejsce po wygaśnięciu mandatu prezydenta Brejzy, kiedy to wyznaczano osoby pełniące funkcje prezydenta miasta z wynagrodzeniem, jakie otrzymał ustępujący w październiku ub. r. prezydent.

Zdaniem Jacka Tarczewskiego, prezydent Inowrocławia, jako reprezentant miasta, powinien godnie zarabiać.

Podczas głosowania oddalono wniosek radnego Rafała Lewandowskiego, a przyjęto ten zgłoszony przez Roberta Rychwickiego. Wszyscy radni głosowali też za przyjęciem uchwały, która ustaliła podstawę pensji prezydenta na 10 770 zł brutto oraz dodatek funkcyjny w wysokości 2000 zł brutto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Decyzja radnych. Nowy prezydent Inowrocławia będzie zarabiał mniej niż poprzednik - Inowrocław Nasze Miasto

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska