Rowerowe Kujawsko-Pomorskie sezon 2 odcinek 4

50 milionów złotych na ten cel pochodzić będzie z programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
– Rodzinne ogrody działkowe to miejsca, gdzie można wypoczywać, obcować z przyrodą, ale przede wszystkim to zielone płuca miast. ROD mają bezpośredni wpływ na ekosystemy miejskie - przewietrzanie czy ograniczenie spływu wód opadowych - podkreśla minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
Ogródkami w ocieplenie klimatu
Pieniądze zostaną rozdysponowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) wśród stowarzyszeń zrzeszających działkowców. Projekt ma umożliwić stowarzyszeniom prowadzącym rodzinne ogrody działkowe, skorzystanie ze środków europejskich na działania przyczyniające się do zwiększania bioróżnorodności, tworzenia i odnawiania zieleni oraz łagodzenia negatywnych skutków zmian klimatu.
Wysokość pomocy będzie wynosiła od 10 tysięcy złotych do 100 tysięcy złotych. Działkowcy będą mogli otrzymać dofinansowanie do działań zwiększających powierzchnię zieleni, w tym zakładanie zielonych ekranów ograniczających hałas i zanieczyszczenie powietrza. Wsparciem objęte będą również działania poprawiające stan zieleni oraz warunki jej utrzymania, w tym wykorzystanie wody opadowej i sprzyjanie owadom zapylającym, a także innym zwierzętom ważnym dla roślin i środowiska. Fundusze Europejskie pozwolą również na realizację małej infrastruktury wodno-ściekowej, energetycznej oraz o charakterze prozdrowotnym i prospołecznym. Wszystkie działania w ramach projektu wpisują się w osiągnięcie celu strategicznego, jakim jest ochrona miejskiego środowiska oraz adaptacja do zmian klimatu.
4 miliony Polaków po zielonej stronie
- Wychodzimy naprzeciw silnemu wzrostowi zapotrzebowania na dzierżawę, użytkowanie ogródków działkowych w całej Polsce, który wybrzmiał szczególnie w pandemicznej rzeczywistości i trwa nadal – uzupełnia Przemysław Ligenza, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Tradycja wypoczynku w ogrodach działkowych liczy w Polsce 125 lat. Obecnie funkcjonuje ponad 5 tysięcy rodzinnych ogródków działkowych na 44 tysiącach hektarów. Wypoczywa w nich ponad 4 miliony Polaków.