MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szambo do kontroli! Straż Miejska wlepia działkowcom mandaty - czy zgodnie z prawem?

Wojciech Mąka
Strażnicy kontrolują, jak często dany działkowiec opróżniał szambo. W przypadku nieprawidłowości wystawiają mandat.
Strażnicy kontrolują, jak często dany działkowiec opróżniał szambo. W przypadku nieprawidłowości wystawiają mandat. Archiwum Polska Press
Bydgoska Straż Miejska kontroluje, czy z ogrodów działkowych wywożone są szamba. Działkowcy narzekają, że dostają mandaty. Działania strażników budzą poważne wątpliwości Radosława Ginthera, radnego Trzeciej Drogi. Straż uważa, że wszystko jest zgodne z prawem.

"Na jakich analizach prawnych, wykładniach, orzeczeniach lub innych postawach Straż Miejska w Bydgoszczy opiera swoje działania polegające na karaniu mandatami działkowców (...)" - dopytuje Radosław Ginther bydgoski radny z Trzeciej Drogi w interpelacji skierowanej do prezydenta miasta.

O co chodzi? O znajdujące się na działkach ROD tzw. zbiorniki bezodpływowe, czyli zwyczajne szamba. Radny dopytuje też, jakimi bazami danych dotyczącymi zbiorników bezodpływowych na terenie ogródków działkowych dysponują strażnicy.

Problem polega na tym, że na działkach pojawiają się patrole strażników i kontrolują, jak często dany działkowiec opróżniał szambo. Jeżeli coś się nie zgadza - wlepiają mandat.

Jak często wywozić szambo?

Strażnicy powołują się na odpowiednie zapisy uchwały o utrzymaniu czystości, którą bydgoska Rada Miasta przyjęła w czerwcu 2023 roku. Czytamy w niej: "Właściciele nieruchomości zobowiązani są do opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków z częstotliwością:

  • nie rzadziej niż raz na trzy miesiące, w przypadku zbiorników bezodpływowych;
  • Nie rzadziej niż raz na rok, w przypadku osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków."

- Karanie mandatami działkowców na podstawie tej uchwały świadczy o niezrozumieniu stanu faktycznego. Działkowcy zrzeszeni w Rodzinnych Ogrodach Działkowych nie są właścicielami nieruchomości, a jedynie dzierżawcami. Ich własnością są obiekty, instalacje oraz nasadzenia znajdujące się na terenie działki, ale wspomniana uchwała mówi o "właścicielach nieruchomości" i to na nich leży obowiązek określony przez Radę Miasta - stwierdza Radosław Ginther, radny Trzeciej Drogi.

Działkowiec zarządza nieruchomością

Straż Miejska twardo stoi przy swoim zdaniu. - Działamy na postawie uchwały o utrzymaniu czystości, ta zaś opiera się na ustawie - mówi Arkadiusz Bereszyński, rzecznik bydgoskich municypalnych. - Mowa w niej rzeczywiście o "właścicielu nieruchomości" ale także o innych podmiotach władających bądź mających w zarządzie daną nieruchomość. Zatem działkowiec dzierżawiąc działkę ROD jest taką właśnie osobą, która nieruchomością zarządza. Wszystko jest więc zgodne z prawem i można taka osobę ukarać jeżeli nie wywiązuje się z nałożonych przez uchwałę obowiązków.

Kontrolą szamb przez całe lato zajmuje się Ekopatrol straży. Funkcjonariusze sprawdzają dokumenty i rachunki. To ci sami strażnicy, którzy zimą kontrolują paleniska. W ciągu 2,5 roku takich kontroli przeprowadzono ponad tysiąc.

Oficjalnej odpowiedzi na interpelacje radny jeszcze nie dostał. Upiera się jednak przy swoim. W rozmowie z "Expressem Bydgoskim" zwraca uwagę: - Trzeba pamiętać, że to nie jest tak, że ludzie są na działkach przez cały rok, ktoś przyjedzie na miesiąc, ktoś inny na trzy miesiące. I co mają opróżniać? Puste szamba? Inną rzeczą jest to, że jeżeli kontrole odbywają się tylko na podstawie rachunku, no bo nie ma innego sposobu, to jest to działanie całkowicie fikcyjne...

Nowelizacja przepisów - urzędnik musi przedstawić raport

W całym kraju rozpoczęły się kontrole kanalizacji, co wymusiła na samorządach najnowsza nowelizacja przepisów. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi zmianami w ustawie Wody Polskie – Prawo wodne z 7 lipca 2022 roku, to właśnie urzędnicy pracujący w gminach muszą sporządzić szczegółowe sprawozdanie dotyczące gospodarki nieczystościami na podległym im terenie.

Raport Najwyższej Izby Kontroli z grudnia 2021 roku oszacuje, że aż 80 proc. wszystkich ścieków komunalnych wygenerowanych w nieruchomościach niepodłączonych do kanalizacji trafiło do środowiska w stanie nieoczyszczonym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błędy przy aranżacji salonu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska