Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kraken - nowy subwariant koronawirusa - rozprzestrzenia się błyskawicznie! Jak wygląda sytuacja w Kujawsko-Pomorskiem?

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Na razie trudno powiedzieć, czy wariant Karken jest już w Polsce dominującym wariantem koronawirusa. - Obecnie mało osób testuje się w kierunku zakażenia SARS-CoV-2, stąd też mało próbek przekazywanych jest do sekwencjonowania w celu wykrywania nowych wariantów - podkreśla dr med. Paweł Rajewski.
Na razie trudno powiedzieć, czy wariant Karken jest już w Polsce dominującym wariantem koronawirusa. - Obecnie mało osób testuje się w kierunku zakażenia SARS-CoV-2, stąd też mało próbek przekazywanych jest do sekwencjonowania w celu wykrywania nowych wariantów - podkreśla dr med. Paweł Rajewski. Arkadiusz Wojtasiewicz/Archiwum
Sytuacja covidowa na Kujawach i Pomorzu na razie jest stabilna, ale do Polski dotarł już Kraken - nowy subwariant koronawirusa. Przenosi się szybko, ale na szczęście przebieg choroby jest łagodny.

Zobacz wideo: Rok 2023 w Bydgoszczy ogłoszony został rokiem Andrzeja Szwalbego

od 16 lat

Od 16 lutego do 22 lutego br. w regionie zanotowano 838 potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem. W ostatnim tygodniowym raporcie Ministerstwa Zdrowia, pod tym względem, nasze województwo zajmowało 6. miejscu w kraju. Jak jest teraz?

W piątek (24 lutego) Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. Jurasza w Bydgoszczy przebywało 16 pacjentów z potwierdzonym Covid-19. - Jednak po weekendzie zanotowaliśmy wzrost - mówi Marta Laska, rzeczniczka lecznicy. - W poniedziałek (27 lutego) do godz. 10 mieliśmy już łącznie 26 takich pacjentów, ale były to przypadki w różnych klinikach szpitalnych.

W regionie sytuacja covidowa pod kontrolą

Tylko 3 pacjentów z koronawirusem miał w poniedziałek (27 lutego) o poranku Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy. Podobnie było w Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym im. Tadeusza Browicza. W Bizielu z kolei na oddziałach w izolatkach przebywa kilka osób z koronawirusem.

- Lekki wzrost obserwujemy natomiast w przychodni POZ. Dziś dzwoniło do nas już 5 pacjentów, by potwierdzić, że wynik wyszedł im pozytywny - mówi Kamila Wiecińska, rzeczniczka Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. Biziela.

Pod kontrolą sytuacja covidowa jest także w Przychodni Gdańska. - W ubiegłym tygodniu mieliśmy łącznie 20 przypadków koronawirusa potwierdzonych testami combo, dziś (27 lutego) o poranku tylko u jednego dziecka wynik wyszedł pozytywny - mówi Ewa Szopniewska, prezes Przychodni Gdańska.

Dr med. Paweł Rajewski, kujawsko-pomorski konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych, zapewnia, że sytuacja w naszym województwie pod względem zakażeń SARS-CoV-2 jest stabilna.

- Nie obserwujemy większej liczby osób hospitalizowanych z powodu Covid-19. Te, które obecnie trafiły do szpitali w większości nie wymagają wysokoprzepływowej tlenoterapii czy pobytu na OIOM-ie - mówi dr med. Paweł Rajewski. - Nadal większość zakażeń wykrywanych jest przypadkowo, a pacjent wymaga hospitalizacji zazwyczaj z innej przyczyny niż Covid-19. W opiece ambulatoryjnej również większość zakażeń obecnie przebiega w sposób subkliniczny, skąpoobjawowy, przypominając chorobę przeziębieniową.

Na zakażenie nowym subwariantem koronawirusa narażeni są praktycznie wszyscy

Jednak pod koniec stycznia br. do Polski dotarł nowy subwariant koronawirusa XBB.1.5 - Kraken, który na przełomie roku wywołał kolejną falę epidemii w USA i Chinach. Kraken to nic innego, jak kolejny podwariant wariantu Omicron (podwariant XBB - mutacji Omicronu BA.2).

- Charakteryzuje się największą zdolnością transmisji - mówi dr med. Paweł Rajewski. - Według ekspertów, przenosi się nawet do 40 proc. szybciej niż dotychczasowe warianty SARS-CoV-2. I właśnie z uwagi na wysoki potencjał przenoszenia tego subwariantu możliwe, że doprowadzi do znacznego wzrostu liczby przypadków zakażeń, co w konsekwencji może być szczególnie obciążające dla lekarzy rodzinnych. Jednak naprawdę nie obawiam się, że doprowadzi to do wzrostu liczby hospitalizacji i liczby zgonów.

Jak podkreśla dr med. Paweł Rajewski, Kraken o dużych zdolnościach transmisyjnych wymyka się zarówno przed odpornością poszczepienną, jak i poinfekcyjną.

- W praktyce oznacza to, że narażeni na zakażenie jesteśmy praktycznie wszyscy. Zarówno osoby zaszczepione przeciw Covid-19, jak i te, które przebyły zakażenie SARS-CoV-2 podczas poprzednich fal epidemii - twierdzi dr med. Paweł Rajewski.

Na razie trudno powiedzieć, czy wariant Karken jest już dominującym wariantem koronawirusa w Polsce, bo...

- Obecnie mało osób testuje się w kierunku zakażenia SARS-CoV-2, stąd też mało próbek przekazywanych jest do sekwencjonowania w celu wykrywania nowych wariantów - podkreśla dr med. Paweł Rajewski. - Warto dodać, że dostępne testy combo, wykrywające wirusy SARS-CoV-2, grypy i RSV, również wykrywają zakażenie wariantem Kraken.

Kraken przypomina bardziej przeziębienie niż typowy Covid-19

Choć Kraken jest wysoce zaraźliwy, to jest to kolejna mutacja wariantu Omicron.

- A zatem wariantu najbardziej łagodnego o najmniejszym powinowactwie do dolnych dróg oddechowych - mówi dr med. Paweł Rajewski. - Dla większości pacjentów zakażenie XBB.1.5 będzie przypominać raczej łagodną infekcję górnych dróg oddechowych czy tzw. „przeziębienie”, niż typowy Covid-19, jaki znaliśmy podczas I-IV fali epidemii.

Objawy kliniczne to: kaszel, podwyższona temperatura ciała lub gorączka, duszności, zaburzenia lub zanik węchu lub smaku, bóle mięśni, katar lub zatkany nos, uczucie zmęczenia, utrzymujący się ból głowy, biegunka, nudności lub wymioty, utrata apetytu lub ból gardła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraken - nowy subwariant koronawirusa - rozprzestrzenia się błyskawicznie! Jak wygląda sytuacja w Kujawsko-Pomorskiem? - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska