Dotychczas z bezpłatnych szczepień na grypę mogli skorzystać seniorzy, medycy, nauczyciele, studenci i osoby przebywające w placówkach opiekuńczych lub w nich zatrudnione.
- W mijającym tygodniu minister zdrowia zdecydował, że zaszczepić się przeciw grypie może każda osoba pełnoletnia - informuje Marta Pióro, rzecznik prasowa Grupy Nowy Szpital. - Pracodawcy, dyrektorzy szkół, przedszkoli czy domów pomocy społecznej mogą umawiać szczepienia dla swoich pracowników i podopiecznych.
Na szczepienie przeciw grypie nie trzeba mieć skierowania, wystarczy umówienie terminu wizyty w punkcie szczepień pod nr tel. 506 971 792 od poniedziałku do piątku, w godz. 8 – 15.
Trzeba być zdrowym, bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki. Po podaniu szczepionki odporność na grypę rozwinie się w ciągu dwóch - trzech tygodni i utrzyma od pół roku do roku. Przez dwa dni po szczepieniu można mieć miejscowe zaczerwienienie i złe samopoczucie, objawy miną samoistnie. Co rok szczepionka ma inny skład, opracowywany w oparciu o nowe szczepy wirusa. Szczepionki przeznaczone do stosowania w sezonie 2021/2022 to: Influvac Tetra, Vaxigrip Tetra, Fluarix Tetra. Nie ma konieczności zachowania odstępu między szczepieniem przeciwko COVID-19 a szczepieniem przeciw grypie. Oba można przyjąć w trakcie tej samej wizyty.
