https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Wiek Emerytalny dla chętnych i dodatkowa Trzynasta Emerytura. Idą zmiany

S, MM
Trzynasta emerytura 2025 - ile wyniesie? Mamy wyliczenia, biorąc pod uwagę wskaźnik waloryzacji, który wyniesie 5,5 procent. Zobacz, ile możesz dostać już w kwietniu.
Trzynasta emerytura 2025 - ile wyniesie? Mamy wyliczenia, biorąc pod uwagę wskaźnik waloryzacji, który wyniesie 5,5 procent. Zobacz, ile możesz dostać już w kwietniu. Krzysztof Kapica
Debata na temat wieku emerytalnego w Polsce powraca regularnie, wzbudzając emocje i kontrowersje. Obecnie kobiety mogą przechodzić na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni w wieku 65 lat. Jednak z uwagi na starzejące się społeczeństwo i rosnące obciążenie budżetu ZUS, eksperci sugerują, że zrównanie wieku emerytalnego może być nieuniknione.

Minister ds. senioralnych, Marzena Okła-Drewnowicz, potwierdziła, że decyzja w tej sprawie już zapadła

Konieczność podwyższenia wieku emerytalnego?

W Polsce coraz częściej mówi się o potrzebie reformy systemu emerytalnego. Starzejące się społeczeństwo i rosnące obciążenie budżetu ZUS to główne powody, dla których zmiany wydają się nieuniknione.

W innych krajach Unii Europejskiej wiek emerytalny jest często równy dla obu płci. Na przykład w Niemczech wynosi 67 lat, we Francji 64 lata, a w Hiszpanii 66 lat. Eksperci podkreślają, że Polska może pójść w ich ślady, aby sprostać wyzwaniom demograficznym i finansowym.

Zmiany te są podyktowane nie tylko starzeniem się społeczeństwa, ale także problemami finansowymi ZUS oraz wydłużeniem średniej długości życia. Obecnie kobiety w Polsce żyją średnio 81 lat, a mężczyźni 73 lata, co oznacza, że kobiety pobierają emeryturę dłużej. Podwyższenie wieku emerytalnego może pomóc w zmniejszeniu obciążenia budżetu i zapewnieniu wyższych świadczeń.

Stanowisko rządu w sprawie wieku emerytalnego

Minister ds. senioralnych, Marzena Okła-Drewnowicz, została zapytana o przyszłość systemu emerytalnego w kontekście rosnącego deficytu Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS). W wywiadzie dla Radia Zet minister podkreśliła, że decyzja o wieku emerytalnym została już podjęta przez wyborców.

- O wieku emerytalnym tak naprawdę zdecydowali już wyborcy i do tego tematu w ogóle nie wracamy - zadeklarowała minister.

Minister Okła-Drewnowicz zaznaczyła, że rząd nie zamierza ignorować decyzji Polaków, którzy w poprzednich wyborach wyrazili swój sprzeciw wobec podnoszenia wieku emerytalnego. Zamiast tego, rząd skupi się na innych rozwiązaniach mających na celu wzmocnienie systemu emerytalnego.

Jeszcze na początku 2024 dzięki decyzjom rządu Zjednoczonej Prawicy oraz porozumieniom ze związkami zawodowymi trwałe włączenie emerytur pomostowych do systemu pozwoliło pracownikom zatrudnionym w szczególnie obciążających warunkach na wcześniejsze zakończenie kariery zawodowej bez znacznej utraty przyszłych świadczeń.

Zasadniczym celem rządu jest stworzenie warunków, które umożliwią ludziom dłuższą aktywność zawodową, bez konieczności wprowadzania przymusu. Minister Pełczyńska-Nałęcz wskazuje na potrzebę takich rozwiązań, które będą zachęcały ludzi do pracy, a nie zmuszały ich do pozostawania aktywnymi zawodowo. Proponuje się wprowadzenie systemu, który będzie uzależniał wysokość emerytury od długości okresu zatrudnienia.

Wśród innowacyjnych rozwiązań pojawia się propozycja zwrotu 13. emerytury dla osób, które zdecydują się na późniejsze przejście na emeryturę. - Jeśli ktoś przechodzi na emeryturę, otrzymuje 13. emeryturę. Jeśli jednak zdecyduje się pracować dłużej, zwrócimy mu zaległe 13. emerytury. W ten sposób ten bonus emerytalny stanie się bardziej opłacalny - tłumaczy minister.

Także wprowadzenie emerytur stażowych, czyli nowego wieku emerytalnego dla chętnych, jest tematem intensywnej debaty, z głosami zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Plan zakłada możliwość przejścia na emeryturę po osiągnięciu odpowiedniego stażu pracy: 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Celem jest docenienie długotrwałego wkładu pracowników w rozwój kraju.

Jednakże, nie brakuje głosów sceptycznych, które podnoszą kwestię wysokości tych świadczeń. Przykładowe wyliczenia z projektu rzucają światło na to, jak mogą kształtować się przyszłe świadczenia dla osób decydujących się na skorzystanie z tej opcji.

Ponadto senat zdecydował się wnieść do Sejmu projekt nowelizacji ustawy dotyczący emerytur tancerzy zawodowych. Zakłada on, że kobiety będą mogły przechodzić na emeryturę w wieku 40 lat, a mężczyźni w wieku 45 lat, pod warunkiem przepracowania co najmniej 20 lat w zawodzie. Projekt ten cieszy się szerokim poparciem – za jego przyjęciem opowiedziało się 82 senatorów, przy zaledwie jednym głosie sprzeciwu.

Takie są terminy wypłat trzynastych emerytur 2025

Tymczasem zobaczcie, jakie będą stawki trzynastych emerytur 2025. W naszej galerii znajdziecie wyliczenia stawek netto. Można zatem sprawdzić, ile faktycznie dostaniemy na konto, a ile trafi do budżetu państwa przez składkę i podatek.

1 kwietnia 2025 to wtorek, więc świadczenia zostały wypłacone normalnie. Pierwsza zmiana wypada już 5 i 6 kwietnia. To w tym roku sobota i niedziela, więc uprawnieni dostaną podstawową emeryturę z "trzynastką" do piątku, 4 kwietnia.

10 i 15 kwietnia to odpowiednio czwartek i wtorek - pieniądze trafią do zainteresowanych normalnie. Kolejna zmiana to 20 kwietnia - w tym roku to Wielkanoc. Te osoby, które dostają emeryturę lub rentę 20. dnia miesiąca, w kwietniu otrzymają przelew z ZUS do 18 kwietnia. Ostatni termin to 25 kwietnia i to piątek, więc trzynasta emerytura z podstawowym świadczeniem będą wypłacone zgodnie z terminem.

Zobacz, jakie będą stawki trzynastych emerytur w 2025 roku. Wzięliśmy pod uwagę wyliczony na podstawie inflacji i danych GUS wskaźnik waloryzacji na poziomie 5,5 procent. Tabela netto i wyliczenia znajdują się w naszej galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Komentarze

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze!
Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska