Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy wiek emerytalny w Polsce - zmiany od 2024 roku. Emerytury pomostowe i stażowe

ak
Wideo
od 16 lat
Nowy wiek emerytalny w Polsce w 2024 roku? W Polsce jest ujemny przyrost naturalny. Te niekorzystne czynniki demograficzne wskazywałyby na konieczność podwyższenia wieku emerytalnego. Wielu Polaków deklaruje, że planuje nadal pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego, gdyż daje to możliwość uzyskania wyższej emerytury. Jednak założenia są takie, że przejście na emeryturę po osiągnięciu odpowiedniego wieku ma być wyborem, a nie przymusem. Jaki zatem będzie wiek emerytalny w Polsce w 2024 roku? Co z emeryturami pomostowymi i stażowymi w 2024 roku? Wyjaśniamy.

Nowy wiek emerytalny w Polsce w 2024 roku?

Przez pierwsze półrocze 2023 roku ludność w Polsce zmniejszyła się o 70 tysięcy. Oznacza to, że w Polsce jest ujemny przyrost naturalny. Polaków ubywa, a to oznacza, że na emerytury pracuje coraz mniej osób. Niektórzy eksperci jako rozwiązanie problemu podają podwyższenie wieku emerytalnego. Są również alternatywne propozycje. Na czym stanie kwestia wieku emerytalnego w Polsce? Czy Polacy będą pracować dłużej?

Jak informują specjaliści od finansów, większe korzyści finansowe daje dalsza praca, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. W ten sposób przyszły emeryt może wypracować większą kwotę podstawowego świadczenia emerytalnego. Wynika to z opłacenia dodatkowych składek, ich waloryzacji oraz mniejszej liczby miesięcy życia na emeryturze przyjętej do obliczeń.

Wiek emerytalny 2024 - stanowisko ministerstwa rodziny

Minister rodziny Marlena Maląg zajęła stanowisko w sprawie wieku emerytalnego. Powiedziała, że przejście na emeryturę po osiągnięciu odpowiedniego wieku powinno być wyborem, a nie przymusem. Stąd też wynika wprowadzenie instrumentów rządowych zachęcających Polaków do dłuższego pozostawania na rynku pracy. Jak wskazała minister Maląg, jednym z takich sposobów jest PIT 0 dla seniorów.

Kto może przejść na emeryturę?

System emerytalny w Polsce określony jest przez Ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Emerytura w Polsce przysługuje po osiągnięciu wieku emerytalnego wynoszącego:

  • co najmniej 60 lat dla kobiet,
  • co najmniej 65 lat dla mężczyzn.

Osiągnięcie wieku emerytalnego nie jest jednoznaczne z przejściem na emeryturę. Można dalej pracować po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego.

Wcześniejsza emerytura - dla kogo? Emerytury pomostowe i emerytury stażowe 2024

Jakie możliwości przejścia na emeryturę mają osoby, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego? W grę wchodzą emerytury pomostowe i emerytury stażowe. Na jakich warunkach będzie można skorzystać z tych świadczeń emerytalnych? Sprawdź w galerii.

Waloryzacja emerytur 2024

Waloryzacja emerytur przeprowadzana jest co roku 1 marca. Waloryzacja w 2023 roku była rekordowa - wskaźnik wzrostu wyniósł aż 14,8 proc. Emerytów czeka kolejna waloryzacja emerytur w 2024 roku. Ona również ma być rekordowo wysoka - prognozowany wskaźnik to 12,3 proc. Przeciętne świadczenie może wzrosnąć aż o 430 zł. Jakich emerytur mogą się zatem spodziewać emeryci w 2024 roku? Mamy wyliczenia emerytur po waloryzacji 2024.


Więcej na temat WALORYZACJI W 2024 roku dowiesz się z poniższego artykułu. Mamy prognozowane wyliczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska