
Nowy wiek emerytalny w Polsce w 2024 roku?
Wielu Polaków deklaruje, że planuje nadal pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego, gdyż daje to możliwość uzyskania wyższej emerytury. Co jednak z osobami, które z różnych powodów - najczęściej zdrowotnych - nie mogą pracować do czasu uzyskania wieku emerytalnego? Jakie mają możliwości, by przejść na wcześniejszą emeryturę?
Czy w 2024 roku zmieni się wiek emerytalny? Co z emeryturami pomostowymi i stażowymi w 2024 roku? Zobacz najnowsze informacje w kwestii wieku emerytalnego. ►

Wiek emerytalny w Polsce
Obecnie wiek emerytalny w Polsce uprawniający do uzyskania podstawowego świadczenia emerytalnego to 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn.
Jakie są możliwości otrzymywania emerytury, zanim osiągnie się powyższy wiek?
Czytaj ►

Emerytura pomostowa - dla kogo?
Prezydent Andrzej Duda 16 sierpnia podpisał nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych. Uchyla ona wygaszający charakter emerytur pomostowych, czyli zapis o wykonywaniu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed dniem 1 stycznia 1999 roku jako warunku nabycia prawa do emerytury pomostowej.
Obecnie świadczenia te przysługują tylko tym osobom, które przed 1 stycznia 1999 r. wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.
Nowe warunki emerytury pomostowej - czytaj ►

Emerytura pomostowa dla większej liczby Polaków
Uzasadnieniem zniesienia wygaszającego charakteru emerytury pomostowej jest fakt, że warunki pracy nie poprawiły się w wystarczającym stopniu, zatem taki zapis jest krzywdzący dla osób, które pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wykonywały po dniu 1 stycznia 1999 roku. Dlatego ten wymóg - jako warunek nabycia prawa do emerytury pomostowej - ma zostać zniesiony.
Od kiedy nowe warunki emerytury pomostowej? Czytaj ►